Takip Edin

Bilim kültür sanat

Kitap Önerileri | Aşk ve Gurur

Yayınlanma tarihi

-

                                                       AŞK VE GURUR

Birini derinden seversen cesaretlenirsin, biri seni derinden severse güçlenir sözünün büyüsüyle başlıyorum. Ben böyle doğru sözler ve kelimelerin buluşmasına sadece büyülenip kalıyorum. Hadi başlayalım kitap yorumlamaya.. Aşk ve gurur aslında gurur ve önyargı olarak çevrilmiştir. Gurur ve önyargı adıyla biliniyor bence o hali daha iyiymiş ama yapacak bir şey yok tabi. Başlarda o kadar garipsedim ki Ms. Mrs. derken sizde de oldu mu bilmiyorum.

Bence olmuştur J Mr. Bennett’in 5 kızı vardır ve 5 kızını da zengin ve soylu kişilerle evlendirmek istemektedir. . Klasik annelerimizin kızlarını zengin aileler konusunda baskıcı olması gibi. . Sanki gerçek gibi mr. Bennet ve karısının konuşmaları insana nasıl sabrede biliyor dedirten cinstendi.

Yazısı akıcı ve anlaşılır olduğu için çok rahat ve zevkle okuyabilirsiniz. Elizabeth’in darcy’e karşı ön yargılı olması ve onu tanıdıkça bu önyargının ortadan kalkması.. insanın içini gıdıklayan cinstendi ama tek sıkıntı bence ikisi arasındaki konuşmaların azlığı ve darcy hakkında neredeyse çok çok az konuşmanın olması. Aslında hepsiyle bu şekildeydi ama biz elizabeth ile darcy konuşmalarının çok olmasını isterdik. Ama olmuyor maalesef..

Kitabı okurken gururun kaderimizi şekillendirdiğini göreceksiniz. Yani yerinde güzel diyeceğim ama  ne gereği var gereksiz gurur yapmaya dimi ama?  Gönül rahatlığıyla okuyabileceğiniz bir kitap filmide varmış fakat kitabını okumadan filmini izlemeyin derim..

Son olarak kitapta gördüğüm başka bir şey daha vardı o da şu ‘bir kadının bir erkekle sadece zengin olduğu için değil aşık olduğu için evlenmesi’ durumu.. o kadar anlamlı bir kitap oldu ki aslında daha fazla detay paylaşmak isterdim fakat siz okumadan paylaşırsam olmaz dimi ama?

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir