Takip Edin

Bilim kültür sanat

Milena’ya Mektuplar | Kitap önerisi

Yayınlanma tarihi

-

     “Yanımda yürüyordun milena düşünsene yanımda yürümüştün” diye yazdıran kadın.. Franz nasıl derin bir aşkla sevdiyse kadının evli olması yada uzakta olması hiçbirşeye engel olamamış. Düşünsenize yanınızda yürüdüğünüz için bile minnettar olan bir adamla karşı karşıyasınız.

Milena’ya Mektuplar

 

Hemen gevşediniz sırıtmaya başladınız değil mi? Aslında Franz Kafkanın mektuplaşmalarını, milenanın evli olduğunu, Franz kafkanın ise nişanlı olduğunu öğrendiğimde bir miktar garipsemiştim. Sonra dedim ki ‘böyle naif dizeler yazdıran bir aşktan zarar gelir mi?’ gelir elbette, düşündükçe yaşananların yanlış olduğunu daha çok anladım. Bana göre yanlış gibi gelmişti. Hoş aşk yanlış tanımıyor ama en azından milena bu kadar mektuplaşmışsa evliliğini bitirip kafkayla mutlu sona kavuşabilirdi neticede milenanın eşiyle ilgili sorunlarıda göze çarpıyordu. Belkide imkansız olmaları onun aşklarının önündeki en büyük tutkuydu, bu sebebten franz bu kadar aşık ve çaresiz kaldı.. ne kötü hiçbir zaman ne olduğunu bilemeyeceğiz sadece tahmin yürüteceğiz…

   Milena zillisi mektupları yok etmeseydi konuyu daha başka boyutta ele alabilirdik lakin yok etmiş. Hal böyle olunca okuyan kişi de bir anlayamama durumu oluyor yani karşılıklı okumak yerine tek taraflı yorum yapıyoruz. Ben garipsemiştim. Düşünsenize sürekli tek taraflı mektupları okuyorsunuz bir tek ben mi garipsiyorum? Duygu konusunda kemiklerime kadar işledi tabi..

Ah kafka ah nasıl güzel sevmişsin bu kadını, yazdığın sözcükler kemiklerime dahi işledi.. sizlere birkaç tanesini yazayım, sizde aynı duyguları hissedeceksiniz az çok tahmin edebiliyorum.. 

  • “unutamayacağım bir doğa olayıydı yüzün milena, bulutlardan değil, kendiliğinden gölgelenen bir güneştin sanki”
  • “mümkün olduğunca az üzül ki beni de mümkün olduğunca az üzmüş ol.”
  • Mesela neden senin odanda duran, sen sandalyen ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? neden değilim?”
  • “bak milena, ‘en çok seni seviyorum’, diyorum ama gerçek sevgi bu değil belki. ‘sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla’, dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki” 

Daha fazlası için  kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Okuyanlar yorum yapabilir mi? Ne hissettiklerini merak ediyorum 🙂

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir