Takip Edin

Haberler

ABD’de bir ilk: Türk kökenli emniyet müdürü atandı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey eyaletine Bağlı Paterson şehrine ilk kez Türk kökenli bir emniyet müdürü atandı. İbrahim Mike Baycora, 32 yıldır Paterson Emniyetinin çeşitli kademelerinde görev yapan İbrahim Mike Baycora, 150 bin nüfuslu şehrin emniyet birimini yönetecek.

32 yıldır Paterson emniyet teşkilatında görev yapıyor.

Paterson Emniyet Müdürü olarak atanan İbrahim Mike Baycora, düzenlenen yemin töreninde Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti. Yemin törenine Amerikalıların yanı sıra, ABD’de faaliyet gösteren Türk Dernek Başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh, Amerika’da bugün tarih yazdıklarını belirterek, “Baycora, Paterson şehrinin ilk Türk, ilk Müslüman, ilk kimya mühendisi eğitimli emniyet müdürü oluyor” dedi.

Sayegh, Baycora’nın uzun yıllar polis teşkilatında süren gayretlerinden dolayı bu görevi hak ettiğini belirterek, “Baycora, bir Amerikan rüyasıdır, bugün geldiği konuma kendi çabası ile gelmiştir. Bu Paterson’ın zaferidir, Amerika’yı evi bilen göçmenlerin zaferidir” ifadelerini kullandı.

Törende daha sonra İbrahim Mike Baycora, Kuran’a el basarak yemin etti.

Baycora, burada yaptığı konuşmada, Paterson’un yarım yüzyıllık evi olduğunu belirterek, “Bu şehri seviyorum. Paterson, etnik gruplarıyla, çoğulcu yapısıyla, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla esas Amerika’dır. Bugün çok mutluyum. Burada yaşadığımız olay, dünyanın neresinden gelirseniz gelin, bu ülkede fırsatlar olduğunun ispatıdır” dedi. Paterson şehrine hizmet etmekten mutluluk duyacağını anlatan Baycora, şehri suç ve uyuşturucudan kurtarmak ve daha güvenli bir yer haline getirmek için çok çalışacağını söyledi

Baycora, törenin sonunda Türkçe yapılan duanın ardından, tebrikleri kabul etti.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir