Takip Edin

Haberler

Can Sıkıntısından Yemek Yiyenler Aman Dikkat!!

Yayınlanma tarihi

-

Evde kaldığınız süreçte sürekli yemek yiyip kendinizi durduramıyor musunuz? Bunun için düzenli bir beslenme program oluşturup kalori alacağınız yiyecekleri en az bir ay süreyle rafa kaldırmakla işe başlayabiliriz. Can sıkıntısından yemek yemek ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı düşünmek büyük bir sıkıntı ama sizler için araştırıp bu konuyu aydınlattık.. Can sıkıntısından neden yemek yenir? Can sıkıntısından yemek yememek için ne yapılması gerekir? Kilo almamak için ne yapılmalı? Sizler için sağlıklı ve tatlı öneriler..

Bütün günü evde geçiren ve sürekli kek, pasta ve kurabiye yapıp bunları canı istemediği halde yiyen kaç kişiyiz? Bence oldukça çok.. peki alınan bu kaloriler nasıl gidecek? Hepsinin cevabı bu yazımızda mevcut.

Can Sıkıntısından Neden Yemek Yenir?

Aslında herkesin yediği ve nedenini bilmediği bir konu. Her konu yüzünden elimiz yemeğe gidebiliyor. Üzgün olduğumuzda yemek yiyerek rahatlıyoruz. Ya da mutu olduğumuzda hatta ve hatta endişe ve korkuda bile.. içimizden gelen bir his doğrultusunda rahatladığımızı hissediyoruz.

Aslında tamamen konu bu istemek. Bir şeylerin doğrultusunda psikolojik olarak kendimizi yemeğe verme isteği oluşuyor. Ve kendimizi yemeğe teslim ediyoruz.

Sanıyorum ki çok nadir yemek yemeyen kişi vardır. Aslında yemek yerken her şeyin farkında olup kilo alacağını ve hatta o pantolona giremeyeceğini düşünüp yine yemeğe devam ediyoruz. Olacak iş mi bu? Bağışıklık sistemimize dikkat etmemiz gereken bugünlerde hem kilo artışını durdurup hem de virüsten korunmalıyız.

Evdeyiz yemek yapıyoruz ve sürekli kek börek yapıyoruz ama artık buna dur diyoruz. Can sıkıntısından neden yemek yediğimizi biliyoruz artık! Ve bu duruma dur deyip, yapılması gerekeni yapıyoruz. Sağlıklı beslenmeyle  güçlü bir bedene kavuşuyoruz ve bütün virüslere karşı bedenimizi güçlü kılıyoruz!!

Can Sıkıntısından Yemek Yememek İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikli olarak bir şey izlerken kesinlikle yemek yenmemeli. Eğer bir şeyler atıştırmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka küçük porsiyonlar ayarlamalısınız. Tok tutucu olmasına özen göstermelisiniz örneğin ;

  • Yarım elma, Yarım portakal , bir tane ceviz

Gibi bir tabak oluşturabilirsiniz yahut–à 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve iki tane ceviz gibi porsiyonlarınız hem doyurucu hem de sağlıklı olmalı!

Yemek yememek için sürekli bir şeyle meşgul olabilirsiniz. Mesela puzzle yapmak, örgü örmek, kitap okumak, yazı yazmak, ev işi yapmak, sağlıklı yemek yahut sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak, evin bir köşesinde spor alanı oluşturmak. Küçük egzersizler size her zaman iyi gelecektir. Hem dinç hem de oldukça zinde olacaksınız. Yani duygusal açlıktan uzak duracaksınız.. peki nedir bu duygusal açlık?

Duygusal Açlık Nedir?

Gelişen herhangi bir olay sonrası oluşan yoğun yemek yeme isteği duygusal açlıktır. Örneğin; sevgiliden ayrılma, aileyle sorun yaşama, iş bulamama ve tüm bunlar sonucu oluşan çaresizliğin yemek yeme isteği olarak size yönelmesidir. Bu sebepten yemek yedikten sonra oluşan bergamotlu çay hissi uyanır kişide. Yani kişi yemek yedikçe rahatlar ve daha çok sakinleşir. Buna bağlı olarak kilo alma sorunu ve kendini beğenmeme ortaya çıkar.

Virüs Döneminde Kilo Almamak İçin Ne yapılmalı?

Virüs döneminde herkes kendini karantinaya aldı ve sürekli yemek yapıp yemekle meşgul olmaya başladı. Bu yüzden karantina sonrası bir çok sorun ortaya çıkacak ve bu sorunları en aza indirmek kesinlikle bizim elimizde.. bunun için sağlıklı beslenme önerimize göz atmaya sizi davet ediyoruz..

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir