Takip Edin

Haberler

Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur Son Yolculuğuna Uğurlandı!

Yayınlanma tarihi

-

Bir süre Önce Böbrek yetmezliği nedeni ile Muhterem Nur hastaneye kaldırılmıştı.Muhterem Nur, bugün hayata gözlerini yumdu.Bugün ikindi namazına müteakip Zincirli Kuyu Mezarlığında bulunan eşi Müslüm Gürses’in Mezarının üzerine defnedildi.

MUHTEREM NUR KİMDİR?

Muhterem nur: Gerçek adı, Aysel kısa Akbaş’tır. 31 Aralık 1932 Yılında Makedonya’nın sınırları içerisinde yer alan Manastır Şehrinde Dünyaya geldi. Annesi 16 yaşındaydı. Doğum yaptığı sırada maalesef hayata veda etti, babasını ise hiç tanıyamadı. Anne dediği “Teyzesi”  tarafından büyütüldü.

Çok küçük yaşta iken (1942 yılında ) Ailesinin geri kalanıyla İstanbul’a göç ettiler. Teyze’si ona yeni bir nüfus cüzdanı çıkardı ve artık adı “Aysel muhterem “ soyadı ise “kısa” oldu.

Çocukluğu İstanbul – Eyüp’te geçti. İlkokulu orada bitirdi.14 yaşından sonra bir dokuma Fabrikasında uzun bir süre işçi olarak çalıştı.

Sinemaya Nasıl Başladı ?

Muhterem Nur, hayatını değiştiren olayların başlangıcını bir röportajda şöyle anlatmıştı: ” Gazetede ‘artist aranıyor’ ilanını görmüştüm. Otobüse bindik, gittik. Ağa Cami önünde bir adamla karşılaştık. Bir sağıma bir soluma baktı, “Çok güzel burnunuz var” dedi. Korktum. Eyvah beni kaçıracaklar diye düşündüm. Adam dedi ki, “Ben sanatçıyım, senaryom var”. Ertesi gün giyinip tek başıma film şirketine gittim. Ve filmlerde oynamaya başladım.”

Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak 1951’de sinema hayatına başladı. Yıldızı parlayana kadar çeşitli filmlerde figüran olarak rol aldı.

Başrol olarak oynadığı İlk filmi, Boş beşik ( 1952, Muhterem Nur, Tugay Toksöz, Muazzez Arçay ) oldu.

Yıldızının Parladığı ve Asıl ününü aldığı filmi ise Üç Arkadaş ( 1958; Fikret Hakan, Muhterem Nur, Salih Tozan ) filmi oldu.

Müslüm Gürses İle Tanışma Hikayesi:

1982 yılının Mayıs ayında Malatya’daki bir gazinoda Müslüm Gürses ile Muhterem Nur sahne alacaktı. Aslında Malatya turnesi teklifinin Müslüm Gürses Başlarda kabul etmeyecekti, ama Muhterem Nur ismini görünce Kabul etti. Müslüm Gürses henüz şöhrete erişmeden önce Nur’un filmlerini izlemişti ve onunla tanışmayı hayal ediyordu, hatta ona uzaktan uzağa da aşık olmuştu. Muhterem Nur’un parlak zamanları sona ererken Müslüm Gürses’in yükselişi başlamıştı. Muhterem Nur, Müslüm Gürses’in ‘Ben İnsan Değil miyim’ adlı şarkısını sürekli dinleyip ağlıyor ama bu şarkıyı kimin söylediğini dahi bilmiyordu

Öte yandan Muhterem Nur ise kendisinin Gürses’ten önce sahne olacağını öğrenince çok bozuldu. Ona inat repertuvarından bir şarkı söyledi. Bunun üzerine sahnede münakaşa ettiler ve Müslüm Gürses, Muhterem Nur’a bir tokat attı.

Ertesi gün Malatya’dan ayrılmaya karar veren Muhterem Nur, otelde Gürses’in odasının önünden geçerken onu yatağın üzerinde bağlama çalarken gördü ve Yanına gitti. Müslüm Gürses, Muhterem Nur’dan attığı tokat için özür diledi ve işte o an arkadaşlıkları başladı. İkisi de ailelerini erken yaşta kaybetmişlerdi, ikisi de çok yoksulluk çekmişti ve ikisinin de yaraları vardı. Zamanla Birbirlerinin yaralarını sardılar. Müslüm Gürses ile Muhterem Nur ( 5 Mayıs 1986’da ) Beykoz Evlendirme Memurluğunda gizlice nikah masasına oturdu. Müslüm Gürses ‘in ölümüne kadar ( 3 Mart 2013 ) ayrılmadılar.

“Mezarı çift kişilik aldım. Uçakta da ölebilirim, denizde de boğulabilirim. O yüzden hiçbir yere gitmiyorum. Ölür ölmez beni onun yanına götürsünler diye. Ne güzel bir şey kemiklerimiz birlikte çürüyecek. Benim için ‘Sevdiğine gitti’ diyecekler. #MuhteremNur

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir