Takip Edin

Bilim kültür sanat

Pangolin nedir? Corona virüsünü yaydığı iddia edilen pangolin nasıl bir hayvan?

Yayınlanma tarihi

-

 Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, Dünyanın Gündemine oturan Corona virüsünün pangolin denilen bir memeliden yayıldığını iddia etmesi sonucu pangolin cinsi olan hayvana dair birçok detay merak edilmeye başlandı.

Pangolin, bugün hakkında en çok arama yapılan konulardan biri oldu. Peki büyük bir merakla araştırılan Pangolin nedir , Pangolinler Nasıl yapıdadırlar ve pulları ne işe yarar?

 

PANGOLİN NEDİR?

Pangolinler veya pullu karıncayiyenler memelileridir.

Pangolin (Malayca pang goling), monotipik pangolinler ya da pullu memeliler (Pholidota) takımının pangolingiller (Manidae) adlı tek familyasının Manis adlı tek cinsinde toplanan memeli hayvanlardır.

PANGOLİN PULU NE İŞE YARAR?

Yasa dışı yollarla avlanan pangolinler, pullarının tedavi edici özelliği olduğuna inanılan Asya’ya kaçak yollarla getiriliyor Nesli tükenmekte olan bu canlılar, kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyuluyorlar ve vakumlanarak öldürülüyorlar.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN), 2000-2016 arasında yaklaşık 1 milyon pangolinin uluslararası düzeyde kaçakçılığının yapıldığını tespit etmiş dünya üzerinde en çok ticareti yapılan vahşi memeli olarak tanımlamıştı.

Kaçakçılığı en çok yapılan vahşi memeli olarak da kayıtlara geçen pangolinler, Pangolinin pulları bazı geleneksel ilaçların içerisinde bulunması yasa dışı pangolin ticaretine olan bu yüksek talebi artırıyor. IUCN’nin nesli tehdit altındaki türler listesinde yer alıyor.

 

PANGOLİNLER NEREDE YAŞAR?

Pangolin, çoğunlukla uzak doğuda görülen pullu memeli bir hayvandır. Türlere bağlı olarak Toprak üzerinde, içi boş ağaçlarda veya yuvalarda yaşarlar . Gececil hayvanlardır. Gündüzleri genellikle mağaralarda saklanırlar.

Hayatlarını idame ettirebilmek için karınca,pupa ve termitleri yiyerek beslenirler. Tehlike anında tostoparlak olmalarıyla tanınırlar. Yavruları anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar.

Pangolinler Nasıl Yapıdadırlar ?

Pangolinler, Vücutlarında bulunan kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar sebebiyle, kozalak gibi görünürler.Vücudunun alt kısmı Pulsuzdur, Bacaklarının İç tarafında ve pullar arasında ise kıllar bulunur. Başları Uzun yapılı olup Dişleri yoktur, dilleri uzun ve yapışkan dokulu olan dili solucan şeklindedir. Kısa bacakları ve, keskin pençeleri vardır.

Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır.

Bu sayede Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitlerin zarar vermesini ise midesinin kalın kaslı çeperi sayesinde engeller.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Deniz

    9 Şubat 2020 at 14:21

    Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler başarılar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir