Takip Edin

Haberler

Üç aylar Ne zaman? Üç ayların Anlamı ve Önemi

Yayınlanma tarihi

-

Üç aylar başladı çok sevinçliyiz çünkü üç aylar bizi ayların en mübareğine Ramazan ayına yaklaştırıyor. Üç ayların anlamı ve önemi nedir? Peki, biz bu önemli günlerde neler yapmalıyız?

Üç aylar ruhumuzu dinlendirmek için gönderilen nimetlerdir. Manevi iklimi ile ruhlarımızı kuşatan, gönüllerimizi ferahlatan üç aylara 25 Şubat 2020 Salı günü bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önce Recep ve Şaban gelir ruhumuzu ramazanın bereketli iklimine ayarlamamız için Regaip kandili de bu kutlu gelişin maneviyatımız da oluşturduğu coşkunun nişanesidir. Recep ayının ilk cuması her Müslümanın ruhunda bir heyecan başlar. İşte tamda bu yüzden bu coşku gönlümüzde ki ilk kandili yakar.

REGAİP KANDİLİ 27 Şubat Perşembe

Regaip  gönlün geniş huzur iklimine girişini kutlamasıdır. Ramazan geliyor ey kalbim hazır mısın? Demektir, yani Ramazanın yeri Regaip’te Hazırlanır. İnsan Regaip Kandilinde kendini hesaba çeker, neler istiyorsun ey kalbim bu isteklerin peşinde nerelerde sürükleniyorsun diye sorar kendine ,

Regâip, arzu ve istek anlamlarına gelir. Regâip gecesi, müminlerin mağfiret mevsimi üç aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan, değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir.

Kovulmuş Şeytandan Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla.

Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki kalpler, ancak Allah’ı anarak huzura erişir.  (RA’D 28. Ayet)

Mübarek üç aylardan ikincisi, Şaban ayıdır. Şaban, “Dağılmak, gruplara ayrılmak” anlamına gelir. Bu ay Ramazan ayına hazırlık ayı olarak biliniyor, aynı zamanda hayır ayıdır.

BEREKET AYI RAMAZAN

Üç ayların üçüncüsü bereket ayı olarak adlandırılan Ramazan ayıdır. Ramazan her yıl gönüllerde o bereketli iklimini kurmaya gelir. Ramazan beraberinde vahyin öğütlerini getirir, gönülleri aydınlatır, ama Kur’an öyle mübarektir öyle kutlu bir müjdedir ki Müslümanlar her yıl onun gelişine önceden hazırlanır. Üç ayların mübarek oluşu tamda buradan gelir.

Evet mübarek Kur’an kadir gecesinde inmeye başlar. Kadir gecesi Ramazanın son 10 gününde aranır. Ramazan işte bu yüzden Ayların en mübareğidir.

Öyle bir gecedir ki O gece melekler inerler.

Kovulmuş Şeytandan Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla.

Şüphesiz biz onu (Kur’an’ı) kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nerden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh(Cebrail) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

O gece tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.  (Kadir süresi 1-5 ayet)

Gönüllerde yorulur elbet, gönül kimi zaman dünyalık heveslerin peşine takılır kendini kaybeder. Oysa kalpler yalnızca Allah’ı anmakla huzura kavuşur. İşte kalplerin huzura kavuşması için bir fırsattır üç aylar.

Üç aylar, günahlardan arınma, sevaplarla bezenme mevsimidir.

Üç aylar Regaip kandili ile başlar, Kadir gecesi ile taçlanır, Bayramla nihayete erer.

Bizde bu üç ayları Peygamber efendimizin bu güzel duası ile karşılayalım.

“Allah’ım Bize Recep ve Şaban Ayını mübarek eyle. Ve bizi Ramazan’a ulaştır”.

ÜÇ AYLARINIZ MÜBAREK OLSUN.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir