Takip Edin

Sağlık

​Çiğ Fındık Faydaları | Fındık ezmesi

Yayınlanma tarihi

-

Çiğ fındık üzerine ne düşünülür bilmiyorum, Biz Antalya’da yaşıyoruz ve balkonumuzun altında dedemin ektiği fındık ağacı var. Eskiden daha güzeldi aslında balkonumuzu kaplıyordu, halamlar kestirmeseydi.. Daldan çiğ fındık toplaması çok güzel geliyordu, fındık ağacımızın bir miktarını kesince mecbur aşağıdan almak zorunda kaldık ama o lezzet o tat hep baki kaldı.. çiğ fındık gibisi var mı? Bence yok, olamaz gibi de duruyor.. 

Fındık ağacı – Çiğ Fındık

Yukarıda ki görsel canım  ağacımın.. Ah ah mevsimi gelse de bizlere yeniden kucak açsa ne hoş olur. Aslında görselliğinden, tadından daha fazla önemli olan özelliği içindeki vitamini. Çiğ Fındık dış kısmı yeşil yapraklardan oluşuyor içi kahverengi bir renkte. Kabuğunu kırınca içindeki magnezyum fazlası olan o minik bilye şeklindeki kuruyemişimiz ile karşılaşıyoruz. Çiğ Fındık içerisindeki vitaminler sayesinde beyin gelişimini etkiliyor, kalp sağlığını koruyor ve cinsel performansınızın gelişiminde katkı sağlıyor. . Ayrıca Kemik erimesi rahatsızlığını engellemeye çalışıyor, olası Alzheimer hastalığına karşı hafızamızı koruyor. 

 Diyette olanlar içinde bağırsak çalıştırmada etkisinin büyük olduğu gözlemlenmiştir. Yani sindirim sisteminiz üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Ayrıca kadınlar için çok önemli olan regl sancılarını dindirmeye çalışıyor. Hamileler için anne ve bebek sağlığını koruyor ayrıca bebeğin daha sağlıklı olmasına yardım ediyor.Hamileliklerinde bağırsakları çalışmayan yada sindirim düzensizliği olan canımız hamile annelerimizin sindirim sistemini düzenleyip bağırsaklarının çalışmasında fayda sağlıyor

Günde 1 avuç fındık yaklaşık 150 kaloriye karşılık geliyor.

100 g ise yaklaşık 628 kaloridir. Yani tüketirken dikkatli olunması gerekir. Bir anda 628 kalori almayı kimse istemez değil mi?

Fındık Ezmesi

Protein miktarı açısından zenginliği konuşulan fındık ezmesi diyet yapanların korkulu rüyası olarak gözüküyor.. Genellikle kilo alımlarında kullanılması tavsiye ediliyor. Birçok faydasının olduğu biliniyor olsa da benim gibi çabuk alerjiye sahip olabilen bünyeler için bir faciaya dönüşebiliyor. 1 kaşık fındık ezmesi suratımı sivilce tarlası yapmaya yetiyor. Fındık ezmesinin kullanımı konusunda dikkatli olunmasında fayda var. Hemen kötü düşünmeyin bu bazı kişilerde geçerli olan bir şey zaten normal koşullarda günde 1-2 kaşık yiyeceğiniz fındık ezmesi vücudunuzdaki E vitamini ihtiyacını karşıladığı söyleniyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir