Takip Edin

Sağlık

Bir bardak kola kaç Kalori | Kola Besin değerleri

Yayınlanma tarihi

-

Yemeklerin vazgeçilmezi olduğu düşünülen bir içecekle başlığımızı oluşturmak istedik. Gördüğünüz gibi o içecek “kola”. Vazgeçilmez yazdıysak da gerçekten öyle, kolayı çayın yerine tüketende var suyun yerine tüketende. Ne kadar sağlıklı tartışılır bir konu. İçerisindeki şeker oranı yenilir yutulur cinsten değil.. Tabi diyet kolası da mevcut fakat biz sonuna kadar sucuyuz!! Ondan dolayı diyet kolanın kalorisi 0 olsa dahi pek umurumuzda olacağa benzemiyor.. 

Kolanın içerisinde neler var? Besin değerleri ?

 

Bilmediğimiz yahut duyduğumuz hurafeler var evet onları burada yazamayacağız fakat Besin değerleri :

Karbonhidrat :  10.8 g

Yağ                   :    0.0 g

Potasyum       :  1.0 mg

Kalsiyum        :  4.0 mg

Demir , A vitamini, C vitamini ve Protein oranı ” 0 “olan bir içecek olduğu için kola vücuda çok da fayda sağlayacağa benzemiyor. Nitekim uzmanlarda öyle söylüyor.. sizlere böyle anlattığıma bakmayın kolasız kahvaltı yapamayan biriydim. İçene bir lafımız yok tabi sadece kolanın sağlıksız olduğunu daha doğrusu içerisinde vücudumuza yarar sağlayacak herhangi bir vitamin ve mineral bulunmadığını yazmak istedik. 

Bir bardak Kola kaç kalori kısmına gelelim..

Bir bardak kola 8 küp şekere denk geliyor diyen de var, kolada ki kaloriyi eritmek için 1 gün spor salonundan çıkmaman gerek diyende.. bir miktar kalori düşmanı dostlarım bu şekilde tabir ediyor fakat doğrusu 1 bardağın 89- 90 kaloriye denk düştüğüdür. Yani şu şekilde açıklayalım :

  • 1 bardak kola 89-90 kalori ve bu kalori kolanın içerisindeki şeker miktarının fazlalığından kaynaklı.. 1 bardak kolayı eritmek için 1 saat aralıksız koşmanız gerekir! Var mı aranızda hem içerim hem koşarım diyen bir koca yürek?
  • 1kutu kola(330ml) 149 kaloridir. 1 4 9 kalori ne demek yahu? Vücuduna şekeri al daha sonra gelsin selülit  gelsin yağ torbaları. 1 bardak kolayı eritmek için koşulan bir saatin üzerine 1 saat daha eklesek fena olmayacak gibi duruyor.
  • 1 kutu diyet kola (330ml) 6 kaloridir. İçindeki protein oranı 0 dır. Tüketmek size kalmıştır fakat illa kola içeceğim diyorsanız bence diyet kola en uygun olan türü gibi gözüküyor.

Anlatın bakalım hepimiz spor seviyor muyuz? Bu kadar kaloriyi, bize sağlıkla sunulan vücudumuza yakıştırıyor muyuz?  Olmasa da olur diyorsunuz farkındayım.. zaten dişlerden böbreklere kadar birçok sağlık sorununa baş gösterdiği söyleniyor. Bazı diyet sayfaları yemeklerin yanında içile bileceğine dair olumlu şeyler yazmış olabilir. Zaten içip içmemek tercih meselesi biliyorsunuz. Sadece midenizi boş bir şekilde doldurup organlarınıza zarar veren bir içeceği kolay kolay tüketmemek bizlerin elinde.. Su varken özellikle de.. bence su içelim, güzelleşelim! Bütün şekerli içeceklere yol verelim! 

Başlıyor muyuz?

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir