Takip Edin

Sağlık

Buğday’ ın Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Marketten aldığımız Buğdayı, Tarla’dan toplayıp ,ayıklayıp ve en sonunda öğütüp mutfağımızda bir yer açtık.Doğal olan her şeyin tadı, kokusu bambaşka. Buğday o kadar faydalı bir bakliyat ki! Bir çok şekilde tüketilebiliyor. Diş buğdaylarımızın vazgeçilmezi bir kere.

Her yörede yapılış ismi farklı olarak karşınıza çıkabiliyor. Mesela dirkit, kölle, yarma, hedik, kavurga. Yaptığınız şeye bağlı olarak değişiyor tabi. Bizim yörede genelde dirkit yahut kölle yapılıyor. Birde keklerimizi yaptığımız sağlıklı unlarımız elde ediliyor. Biz hala sağlıklı yaşamaya çalışanlardanız. Yaşadığımız küçük ve bol vitaminli topraklar sayesinde tabi ki. Gelin bakalım buğday nasıl elde edilirmiş ve buğdaydan neler elde edilirmiş? Buğdayın faydaları ve zararları nelermiş?  Hadi okuyalım..


Buğday nasıl elde edilir? 

Buğday öncelikli olarak tarlalarımıza ekiliyor hasat zamanı hasadı yapılıyor ve bize çuvallar halinde geliyor. Tabi buğdayların içinde genelde taşlar yahut otlar olabiliyor. Bunları da fotoğraflarda gördüğünüz gibi güzel bir şekilde ayıklayıp. Çuvallara katıp değirmenlere gönderiyoruz.


Buğdaydan neler elde edilir?

Değirmenlere gönderdiğimiz buğdaylarımızdan kepekli un, tam buğday unu elde edebiliyoruz. Keklerimizi sağlıklı bir şekilde pişiriyoruz. Hem de siz marketten alırken biz sadece buğday yetiştirip kısa bir ayıklama sürecinden geçtikten sonra.. birde buğdaydan bulgur elde ediyoruz ki en sağlıklı bakliyat türlerden bir tanesi biliyorsunuz. Keşke herkes faydalanabilse fakat maalesef bu çok mümkün olmuyor.

Buğdayın faydaları nelerdir?

En önemli faydalarından biride sindirimi kolaylaştırıp bağırsağınızı çalıştırması. Bu demek oluyor ki bağırsaklarınızın çalışmasına baya baya yardım ediyor. Zaten vitamin açısından oldukça zengin olduğu için sağlığa birden fazla faydası vardır. Klasik bütün bakliyatlar da yazılanlar gibi kalbe,göze iyi gelir. Organların çalışmasını düzenli hale getirir. Bir çok rahatsızlığın başlamasını engeller. Özellikle kanser oluşumunu azalttığı belirtilmiştir. Cilt içinde mucize gibi. Maskesi yapılabilir, maskesi cilt tonunu dengeler.  Akneye meyilli cilt probleminiz varsa bu durumu en aza indirmeye çalışır. Saçlar için ise, saç rengini parlaklaştırdığı ve saçları canlandırdığı yönünde söylentiler vardır.


Buğdayın zararları nelerdir?

Öncelikli olarak çok tüketimi midede hem şişkinlik hem de hazımsızlığa yol açar. Fazla tüketmeye devam etiğiniz zaman içinde bulanan vitaminler görevlerini yerine getiremez ve vücudunuza bir fayda sağlayamaz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir