Takip Edin

Sağlık

Ceviz ‘in ve Ceviz Yaprağının Mucizesi (Faydaları)

Yayınlanma tarihi

-

Ceviz nedir? Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Ceviz yetiştiriciliği işiyle uğraşmak kârlı mı dır? Ceviz yaprağının fayda ve zararları nelerdir? 

Kahvaltı masamızın olmazsa olmazı “juglans regia”. Bizim söylemimizle ceviz. Tarihçesiyle Orta Asya’nın bitki örtüsü olduğu bilinirdi. Ceviz her bölgeye bir şekilde ulaştı ve şuan ki konumunu elde etti. Ulaştığı yerlere ise kolaylıkla uyum sağladı. Peki ceviz nedir? Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Ceviz yetiştiriciliği işiyle uğraşmak karlı mıdır? Ceviz yaprağının fayda ve zararları nelerdir? Ceviz ağacı çayı nasıl hazırlanır? Gelin inceleyelim..

—  > Cevizin Faydaları Nelerdir ?

—  > Cevizin Zararları Nelerdir?

—  > Ceviz Yetiştiriciliği işiyle uğraşmak Karlı mı dır?

—  > Ceviz Yaprağının Faydaları ?

Ceviz denilince aklımıza dışı yeşil, içi sert ve kahverengi küçük bir top geliyor. Bu küçük top dediğimiz ceviz, dikildiği zamandan itibaren 25 metreye kadar ulaşabiliyor.

Cevizin Faydaları ?

Bol miktarda B1, B2, E  ve A vitamini içeriyor. Yeterli miktarda tüketildiğinde uyku sorununu iyileştiriyor. Ceviz şekli itibariyle de beyine benzediği için, beyine özellikle çok faydalıdır ve kanserle mücadele de kanser hücrelerinin düşmanıdır. Ceviz sadece kanser hücreleriyle savaşmaz aynı zamanda hemoroide de iyi gelir. Bağırsakları çalıştırır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya çalışır. Miktarında tüketilirse kilo veriminde yardımcıdır. Cinsel gücü arttırmada önemli bir besindir. Hamilelerde ise ceviz tüketimi oldukça önemli olduğu bilinir. Fakat doktor kontrolünde ve doktorun söylediği ceviz cinsini almak ve yemek önemlidir. Unutmamak gerekir ki yağlı bir yiyecek ve kalori bakımından yüksek olduğundan porsiyonlu yemekte fayda vardır. 

Cevizin zararları nelerdir?

Fazla tüketilen ceviz ishale ve mide bulantısına sebep olabilir. Alerjik durumlar ve astım söz konusuysa ceviz tüketmemelisiniz. Yüksek kalorili ve yağlı olduğu için kilo almanızı sağlayabilir ve cildinizde sivilce oluşumu yapabilir. Doktor kontrollü ve ölçülü tüketmekte fayda vardır.

Ceviz yetiştiriciliği işiyle uğraşmak kârlı mı dır?

Ceviz yetiştiriciliği uğraş ve sabır isteyen bir meslektir. Uzun sürede olduğu için gelecek planlıdır. Sizden çocuğunuza ve ondan gelecek nesillere doğru uzanır.  Bir ara devlet ceviz fidanı dikimi konusunda destek veriyordu ve bir çok insan’da bu imkandan faydalandı fakat çok iyi bir sonuç doğurmadı. Kimse ne yapacağını, nasıl olacağını bilemiyor gibiydi. Tabiri caizse başı kesilmiş tavuk benzetmesi yapılması doğru olur. Günümüzde ise her bahçe’de en az bir-iki fidan ceviz ağacı dikilmiş konumda bu da haliyle ceviz yetiştirmeciliği işinin kazançlı olma durumunu engellemektedir.

Ceviz yaprağı’nın faydaları nelerdir?

Kendisinden aldığımız faydalar yetmiyormuş gibi birde yaprağına elimizi uzattık. Ne için faydalı hemen anlatayım ama ilk önce ne zaman toplandığından başlayalım. Yaprakları  haziran ayı gibi toplanıyor. Ceviz ağacının yapraklarının toplanma sebebi de sanayi ve eczanede kullanılacak ham madde olması. Bu ham madenin adı drog’dur.  Ceviz yaprağı kanser oluşumunu engelliyor. Yara ve cilt sorunlarına iyi geliyor. Kadınların korkulu kabusu selülitle baş ediyor.  Bağırsak kurtlarını döküyor.  Kabızlık sorununu çözüyor. Ve tekrar ceviz yaprağı akne ve deri problemlerine çözüm oluyor. Ayak kokusundan şikayetiniz varsa sıcak suya 3-4 adet ceviz ağacı yaprağı koyuyorsunuz ve su soğumaya yakın ayağını 10 dakika kadar içinde bekletiyorsunuz. Ve ayak kokularınıza veda ediyorsunuz. Yani şifayı uzakta aramaya gerek duymuyoruz hepsi doğadan bize geliyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir