Takip Edin

Sağlık

Chia Tohumu’nun Fayda ve Zararları Nedir?

Yayınlanma tarihi

-

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu’nun Fayda ve Zararları Nedir? Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan salvia hispanica, yani chia tohumu. Chia tohumunu oluşturan bitkinin adıdır salvia hispanica. Bit kadar görünüşüyle büyük işler başarıyor. Herşeye kolaylıkla uyum sağlıyor ve bu yönüyle sağlıklı beslenenlerin bir numaralı adresi olma yolunda olduğu gözüküyor. Küçük siyah tohumları ister yoğurdunuza ekliyorsunuz isterseniz sütünüze ya da yumurtanıza.. Peynirlerin üzerine serpiştiren bile var. Hal böyle olunca bizde sizin için araştırmak istedik.  Chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları ve zararları nelerdir? Chia tohumu nerelerde kullanılır? Gelin okuyalım..

Chia Tohumu Nedir?

Lif açısından zengin olduğu bilinen chia tohumu, güney Amerika kökenli olduğu bilinir. Nane ailesine ait bir bitkidir. Uzun süre tok tutmasıyla yayınlaşan chia tohumu, diyet severlerin ve sağlıklı beslenenlerin göz bebeği konumunda. Tabiki bu da yeni trendlerimizden. Hatta öyle bir trend oldu ki, evinde chia’nın bitkisini yetiştiren bile var.

Chia tohumu faydaları nelerdir?

-Güzellik sırrı olarak bilinse de en yaygın olarak bildiğimiz tok tutucu oluşu. Hemde uzun bir süre. Chia tohumu’ nun tok tutucu oluşu diyet listelerinin ana maddesi haline gelmesini sağladı diyebiliriz. Sindirim sisteminin kolaylaştırıp, kabızlığı önlemeye yardımcı oluyor. Lif açısından oldukça zengin olan chia tohumu  saçlardan başlayıp tırnak, cilt gibi sorunlara iyi geldiği biliniyor. Düzenli kullanımda chia tohumu size enerji veriyor ve kendinizi zinde hissediyorsunuz. Ayrıca faydaları arasında kanseri üreten hücreleri durduğu ve yaşlanmayı geciktirdiği var. Kalp sağlığı için en güzel destekçi’ dir. Kemik sağlığı için çok faydalıdır. Güzel mucizeler değil mi? Devam edelim o zaman, bağışıklık sistemi zayıf olanlar için muhteşem bir güçlendirici. Özellikle havalar bu kadar soğuk ilerlerken. Gripten, soğuk algınlığından korunmak için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Chia tohumu diş sağlığı için çok faydalıdır bunun sebebi de içinde barındırdığı kalsiyum miktarı. Düzenli kullanımda dişinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Chia tohumu zararları nelerdir?

-Chia tohumu fazla  kullanımda sindiriminize zarar verebilir yani kabızlık ve ya şişkinlik yapabilir. Tansiyonunuzu alçaltıp, yükseltebilir. Kan problemi olanların doktor kontrollü kullanmaları gerekir aksi halde kanı durultabilir. Diyabet hastalığınız varsa doktor kontrollü kullanmalısınız.

Chia tohumu nerelerde kullanılır?

Chia tohumunun yaygın olarak yoğurtla kullanıldığı bilinir. Chia’nızı yiyeceklerinizin üzerine ekleyebilirsiniz. Mesela peynirinizin üzerine, yulafınızın üzerine, keklerinizin ve pan keklerinizin içine, hatta reçel bile yapınca içine ekleyebilirsiniz.

Yoğurt ile kullanımı: 3-4 yemek kaşığı yoğurda 2 tatlı kaşığı chia tohumu ekleyip içine bal, ceviz ve üzerine narınızı koyup görsel şölen eşliğinde tok tutucu chianızı yiyebilirsiniz.

Yumurta ile kullanımı: Yumurtalarınızı hazırlarken içine bir tatlı kaşığı chia tohumu ilave edebilirsiniz.

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Keten Tohumu Faydaları - Haybeye

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir