Takip Edin

Sağlık

Civan perçemi otu’nun faydaları ve zararları nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Yiğidim aslanım, civan perçemim.. Bitkilerin insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Öyle ki ilaçlar hayatımızı işgal etmeden önce her şifayı bitkilerden buluyorduk. Civan perçemi de bu şifalı bitkiler arasında yerini aldı. Bir çok sağlık sorununa iyi gelen civan perçemi hakkında bir araştırma yaptık ve sizlerle paylaştık. Konularımız civan perçemi nedir? Civan perçeminin yararları ve zararları nelerdir? Civan perçemi nasıl demlenir? Gelin okuyalım..

Civan perçemi nedir? 

Binbir yaprak otu, akbaşlı, kandil çiçeği, beyaz ve sarı civan perçemi olarak bölgeden bölgeye isimlendirilir. Türkiye’de 40 çeşidi vardır. Genelde sarı ve beyaz çiçek açar. Civan perçemi Anadolu’nun her yerinde görülebilir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı bölge ikliminde yetişir. Temmuz, ağustos, eylül döneminde kesimi yapılır. Ve kurutmaya alınır. 

Civan perçemi faydaları ve zararları nelerdir?

-Civan perçemi REGL DÖNEMİ’NİN ağrı azaltan bitkisi..  Özellikle belirtiyorum çünkü regl ağrılarını azaltmada önemli bir etkisi var. Adet gecikmelerinde, adeti düzenler ve sizin rahatlamanızı sağlar. Az kanama olması durumunda ise muhteşem bir adet söktürücü görevindedir.Kadınların menopoz dönemlerindeki görülen terleme, bunalma ve depresif halleri düzene sokar ve hafifletir. Ergenliğe geçişte düzenli regl görülmesini sağlar. Kadınların üreme organı sağlığı için oldukça faydalıdır. Hemoroid için oldukça etkilidir.Bunun için civan perçemi otunun suyu ile hemoroid olan bölgeye ıslak press yapılabilir. Civan perçemi otu cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Bunun için civan perçemi otunun çayını  düzenli olarak pamuk yardımıyla yüzünüzde gezdirmeniz gerekir. Cildinizin pamuk gibi olduğunu ve güzelleştiğini hissedebilirsiniz. Cilt rahatsızlığı olan hastalar için de oldukça faydalıdır. Kışın civan perçemi otu kullanımı, üst solunum yollarında çoğu kişinin rahatsız olduğu balgam sorununu çözer ve balgamınızı söktürür. Grip ve soğuk algınlığınız varsa geçmesine yardımcı olur.

Civan Perçemi’nin Zararları;  Hamilelikte kullanılması sakıncalı durumlar ortaya çıkarır bu yüzden doktorunuza danışmadan hiçbir bitki ilacını kullanmamalısınız. 

-İdrarınızı fazlalaştırabilir. 

– Sakinleştirici etkisi olduğu için, uyuya kalabilirsiniz.

-Alerjik durumlar söz konusu olabilir. Bitki çaylarından herhangi birine alerjiniz varsa doktora başvurmadan kullanmanız önerilmez.

-Civan perçemi otu kanda farklı etki yarattığı için ameliyat ve benzeri durumlardan önce içilmesi ön görülmez.

Civan perçemi otu nerede satılır?

-Aktardan kolayca temin edebilirsiniz ayrıca yolların kenarında ve tarlalarda sıkça rastlayabileceğiniz bir bitki türüdür. İnternet ten de sipariş edebilirsiniz fakat aktardan almanız önerilir. Çünkü bazen civan perçemi otları zehirli kimyasallar içerebiliyor. Bu yüzden aktarınız’ a danışmakta fayda vardır.

Civan perçemi nasıl demlenir?

-Bir bardak sıcak suyun içine bir ya da iki tatlı kaşığı civan perçemi otu atılır ve demlenmeye bırakılır. Ve taze tüketilir. Kesinlikle bekletilmemelidir. Bekletilen çayın yararı yoktur ve çok zararlıdır.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir