Takip Edin

Sağlık

Çörek Otu Ve Yağının Faydaları nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Çörek otuna siyah susamda denir. Tohumları susam iriliğindedir. Sert ve güzel kokuludur. Güzel kokulu olduğundan dolayı bazı yiyeceklerde ve ekmekte kullanılır.. Çörek otu, tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden biri olmuştur. Halk arasında her derde şifa olarak kabul edilir.

Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitki hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden biridir. Peki çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Çörek otu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

— >  Çörek otunun Faydaları.

— >  Çörek otunun yağı nasıl kullanılır ? Evde çörek otu yağı Nasıl Yapılır ?

— >  Çörek Otunun Zararları.

Çörek Otunun Faydaları.

.Enfeksiyon Sonucu boğazda meydana gelen öksürük ve solunum yolu hastalıklarının etkisini azaltır. Karaciğeri koruması çörek otunun önde gelen faydaları arasında gösterilmektedir.

Çörek otu, hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olan birkaç maddeden biridir. Çörek otunun faydaları arasında kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır, insülin salgılamasını sağlayan pankreasta şeker hücrelerini dengelediği gözlemlenmiştir.

En önemli faydaları arasında Kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Damarlarda tıkanmayı önlüyor. Bu sayede kalp krizi riskini azaltıyor.

. Çörek otu vücuda kuvvet ve zindelik verir.

.Mide ve bağırsaktaki gazları söker, hazmı kolaylaştırır.

.Yakılan Külü içildiğinde veya acı kavun suyu ile merhem haline getirilip basura sürüldüğünde basuru kurutur.

. Bal şerbeti ile kaynatılıp içildiğinde, böbrek ve mesanedeki kumları eritip çıkarır.

. Bal ile birere kaşık yemeye devam edilirse balgamı kökten söker.

.Sabahları aç karnına kuru üzümle beraber tüketildiğinde yüzü kanlandırır.

. Sirke ile kaynatılıp ılık suyu ile gargara yapıldığında diş ağrılarına fayda verir.

. Suyu ile sivilcelere pansuman yapıldığında geçirir.

Çörek otu yağı nasıl Kullanılır? Evde çörek Otu yağı Yapımı?

Çörek Otu yağı Yapılan araştırmalara göre özellikle kilo vermede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Ciltteki Sivilce ve aknelerin oluşumunu önler. Regl döneminde artan meme ağrılarının önüne geçmek sürülür. Çörek Otu yağını Kullanmadan önce Mutlaka Doktorunuza Danışın.

Evde çörek Otu Nasıl Yapılır. ?

Dışarıdan Ambalajlı ürün almak yerine evde kendiniz yapmanız daha Sağlıklı ve güvenli olur.

2 yemek kaşığı Çörek otunu bir robot ya da havan yardımıyla öğütün.

Daha sonra içi tamamen kuru olan boş bir şurup şişesi ya da küçük bir kavanoza (200ml) ihtiyacınız olacak.

Öğüttüğünüz çörek otunu hemen şişeye bırakın (bekleyip hava ile temas etmesi özünü yitirmesine neden olur )daha sonra şişenizi ağzına kadar zeytinyağı ile doldurup kapağını sıkıca kapatın.

1 Hafta boyunca her gün iki kez çalkalayınız.1 Haftanın sonunda artık çörek otu yağını kullanabilirsiniz. Kullanmaya başlamadan önce çalkalamayı bırakın. Çünkü daha sağlıklı olabilmesi için tortusunun dibe çökmesi gerekiyor.

Çörek otunun Zararları ?

Çörek otu karaciğer için faydalı olduğu biliniyor, fakat aşırı miktarda tüketilmesi karaciğer ve böbreklere zarar verebilir.

Alerjik reaksiyon gösterebilir. Dudakların, dilin ve yüzün şişmesi, solunum güçlüğü baş dönmesi mide bulantısı, kusma ve diyare gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Çörek otunun tansiyona faydası var demiştik. Fakat tansiyon ilacı kullananlar dikkat etmelidir, Tansiyon çok fazla düşerse Hayati tehlike oluşturabilir.

Not:  Bitkisel Tedavilerde her zaman Alerjik reaksiyonlar vardır. Lütfen kullanmaya başlamadan önce Doktorunuza danışınız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir