Takip Edin

Sağlık

Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısına Nasıl Geçer ?

Yayınlanma tarihi

-

Bir sabah uyanıyorsunuz ki dişinizin bir tanesi inanılmaz derecede ağrı yapmaya başlıyor. Güne puanınız kaç olurdu? Tabiki kocaman bir sıfır. Hemen geçmeyen bir ağrı olduğu için gününüzü etkiliyor ve sizde çok çaresiz hissediyorsunuz. Siz çaresiz hissetmeyin diye bir araştırma yaptık. Diş ağrısı nedir? Diş ağrısının nedenleri nelerdir? Diş ağrısı doğal yöntemlerle  geçer mi? Diş ağrısı durumunda nasıl beslenilmeli? Gelin okuyalım..

Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Dişimiz de oluşan çürükler yada iltihap kapması yüzden diş, çene gibi kısımlarda oluşan ağrıdır. Genelde ağrısı bir anda ortaya çıkıp çok can sıkar ve can alıcı olur. Bazen kısa sürse de, uzun sürede ağrı yaratabilir. Diş ağrımasının bir çok nedeni vardır aslında.. diş kırığı,diş dolguları, dişin apse yapması ve önemli sorun olan 20’lik dişler. Diş ağrısı fark ettiyseniz yemek yedikten sonra yahut soğuk bir şey içildikten sonra daha da belirginleşiyor. Yemek yedikten yahut bir şey içtikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalı, dişlerinizde kalan kalıntıları yok etmelisiniz çünkü o kalıntılarda diş ağrısına sebep olabiliyor.Diş ağrısının tedavisi mümkün olduğu gibi ilk olarak randevu alıp hastahaneye gitmelisiniz. Doktorlar gerekli  müdahaleyi yaptıktan sonra diş ağrınızın sebebinin söyleyeceklerdir.

Diş Ağrısı Doğal Yöntemlerle Geçer Mi?

-Herşeyden önce diş temizliği önemlidir. Her yemek yememizin ardından dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Dişlerin arasında yada dişlerin arkasında kalıntı kalması durumunda o minnacık kalıntılar bir çok diş sorununa yol açıyor, diş ağrısı da bunlardan bir tanesidir. Diş ağrısının oluştuğu bölgeye buz kompresi yani bir bez yardımıyla ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapmak ağrınızın kesilmesine yardımcı olabilir. Aman sakın direk buzu ağzınıza götürmeyin! Biliyorsunuz ki soğuk ve sıcaklar diş ağrısını daha çok tetikliyor.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Sırada diş ağrısına iyi gelen diğer doğal yöntemde. 

Sirkeli su mucizesi. Hem şişkinliği alıyor hemde oradaki kötü bakterileri yok etmeye çalışıyor.

Gelelim sarımsağa.. bir-iki diş sarımsağı çiğneyebilirsiniz.

Karanfilde ise 3-4 adet karanfili ağrıyan dişinizde 15-20 dakika bekletebilirsiniz.

Birde soğanımız var tabi.. soğanı isterseniz çiğneyin isterseniz de soğanın suyunu pamukla birlikte dişinizde gezdirin iki yöntemde diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Tabi bunlar diş ağrınız çok ilerlemediyse etkili olabilir. En kısa zamanda bir uzman tarafından dişinizin kontrol edilmesi ve ağrınızın sebebinin çözülmesi gerekir.

Diş ağrısı durumunda nasıl beslenilmeli? 

-Çok sıcak ve çok soğuk tüketmekten kaçınmak gerekir. Süt ve süt ürünleri diş sağlığı için oldukça faydalı olduğu için, dişlerimiz ağrımasa bile tüketmemiz gerekir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir