Takip Edin

Sağlık

Doğanın Mucizesi Bitki Çaylarının Faydaları

Yayınlanma tarihi

-

Kiminin bayılarak tükettiği, kiminin de çok beğenmediği bizce ise hayatımızın vazgeçilmezi olan bitki çaylarıyla ilgili bir araştırma yaptık. Her ne kadar faydaları çok olsa da fazla tüketildiği taktirde bir o kadarda zararlı olan bitkilerimizi EN ÇOK TÜKETİLEN BİTKİ ÇAYLARININ FAYDALARINI gelin beraber inceleyelim..

1. Yeşil çay (Bitki Çayı ) Faydaları

Son dönemlerin kulaktan kulağa yayılan en güzel dedikodusu ;Yeşil çay. Ve yeşil çay denilince ilk akla gelen faydasının kilo vermeye yardımcı olduğudur ve doğrudur. Metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlar.  Uzmanlar genelde içinde olan antioksidan özelliğinin yağ yakımını kolaylaştırdığını söylüyor.

-Bolca E vitamini deposu ve C vitamini deposu olan yeşil çayın, kolesterole iyi geldiği, cildin yaşlanmasının geciktirdiği diğer faydaları arasındadır. Hamilelik ve emzirme döneminde bu bitki çayı kullanımı uygun değildir.

Yeşil Çayın Çok Tüketilmesi Zarara Yol Açar Mı?

-Tabii ki de fazla tüketimi zararlıdır. Bir günde almamız gereken kafein miktarı var ve her ne kadar yeşil çayın kafein oranının az olduğu bilinse de fazla tüketimi uykusuzluğa yol açabilir.

Nereden Alabilirim?

Aktardan ve marketten kolayca temin edebilirsiniz.

PEKİ YEŞİL ÇAY NASIL DEMLENİR?

Birkaç tutam yeşil çay kurusunu demliğinizin içine atıp üzerini sıcak suyla doldurup birkaç dakika bekleyin. Ve yeşil çayınız hazır. Aynı şekilde marketten aldığınız poşet yeşil çayınızı bardağa  atıp, sıcak su koyup bekleyip tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

2.Nane Çayı (Bitki Çayı) Faydaları

Migrenden şikayetçi olan insanlar bilirler ki nane yağı elleri kolları olmuştur peki bunun çay halini tükkettiniz mi? Bilindiği üzere nane çayının baş ağrılarını kesici bir özelliği var. Tabi bunda baş ağrısı şiddetinizinde boyutu çok önemli.  Ama genel olarak bilindiği baş ağrılarına iyi geldiğidir. Kokusu oldukça ferahlatıcıdır. Sinüs problemlerine iyi geldiği bilinir. Grip ve enfeksiyon gibi hastalıkların geçmesine de yardımcı olur.

Hangi sağlık sorunlarına iyi gelir ?

-hazımsızlık başta olmak üzerek mideyle ilgili bir çok sorunumuza iyi geldiği bilinir. Regl ağrılarını azalttığı ve stresi azalttığı diğer faydalar arasındadır.

Nane çayının zararı var mıdır?

-hamilelikte çok tüketilmesi düşüğe sebep olduğu için uygun görülmemektedir. Bazı kişilerde ishale sebep olmaktadır. İlaç kullanımı durumunda nane çayı tüketimi uygun görülmemektedir. Fazla kullanımı reflü oluşturabilir veya arttırabilir. Dikkatli kullanmakta fayda vardır.

3.Karadut çayı Faydaları

Kara dut pekmezini duymayan yoktur. Kan yapıcı olduğu bilinir. Peki bu özelliğinin karadut çayında da olduğunu biliyor musunuz?  Hem kan yapıcı hem de bağırsak kurtlarından kurtulmak için yardımcı bir kaynaktır. Ayrıca bağırsakları çalıştırdığı, sindirimi düzene soktuğu da bir gerçektir. Cilt için yaşlanmayı geciktirdiği ve yenilediği gerekçesiyle maskesini uygulamak gerekir. Ağız içi yaralarına karşı iyileştiricidir. Balkonda büyütebileceğiniz bir bitki olup bakımı kolaydır. Günde bir bardak kara dut çayı içilmesinin uygun olduğu fazlasından kaçınılması gerektiğini unutmamak gerekir.

Karadut çayının zararı var mıdır? 

-aşırı tüketimi kabızlığa yol açmaktadır ve tükettiğiniz karadutun mevsiminde olmasına özen gösterin.

Karadut çayı nasıl demlenir?

-Bir bardak sıcak suya 4-5 karadut atılır ve demlenir dilerseniz şekerle dilerseniz bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

4.Ada çayı (Bitki Çayı ) Faydaları

Toksinleri uzaklaştırıcı olan ada çayımızı duymayan kalmamıştır, iyi bir bağırsak yumuşatıcı olup sakinleştirici etkisi de vardır. Soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir ve genelde çayın içine birkaç damla limon sıkıp tüketilir. Hastalık sonrası kullanımda da vücudun güç kazanmasına yol açıyor

Peki ada çayının zararı var mıdır?

-Hamile ve emziren annelerimize kullanımı uygun görülmemektedir.  Fazla kullanıldığı zaman midede yanma ve ağrıya sebep olduğu bilinir.

Ada çayımı nasıl demlerim?

-Birkaç tutam ada çayını demliğimizin içine atıp sıcak su koyalım ve kaynatalım işte ada çayımız hazır. Afiyet olsun.

5.Papatya Çayı (Bitki Çayı ) Faydaları

Kimler takmada ki papatyalardan taçlar? Dağlardan, bayırlardan papatyalar toplanır kurutulur ve çayları yapılırdı. Rahatlatıcı etkisi oldukça fazladır, yatıştırır ve sakinleştirir bu özelliğe antidepresan özelliği de diyoruz. Ve regl sancıları.. Regl döneminde ağrıyı azaltıcı etkisi vardır. Kanser hücrelerinin gelişiminin engellediği de söylenir. Uykunuzu iyi almanızı da sağlar. Açık renk saç isteyenler için renk açıcı faydasını es geçmek olmaz. Zaten siyah ve yeşil çaydan sonra tüketimi en fazla çay sıralamasına bile girdi kendisi..

Peki papatya çayının zararları nelerdir?

-hamile ve emziren annelerimiz doktor kontrolünde içmelidir. Papatya’ya alerjisi olan kişiler dışında çok bir yan etkisi olduğu bilinmemektedir.

Papatya çayı nasıl demlenir?

-sıcak suyun içerisinde birkaç adet kuru papatya atılır, bir su bardağı su eklenir ve bir kaç dakika sona papatya çayınız hazır. Afiyet olsun.

6.Melisa çayı (Bitki Çayı ) Faydaları

Sıcak duş sonrası iki kat daha gevşeyip uyumanızı sağlayan mucizevi melisa çayını denemiş miydiniz?  Melisa çayı iyi uyku almanızı sağladığı gibi sakinleşmenizi sağlayıp gerginliğinizi de alır. Sindirim sorunlarına iyi geldiği ve şişkinliği aldığı bilinir.Egzama ve mantara iyi gelir. Salatalarda,tavuk ve balık yemeklerinde aroma verici olarak kullanılır. Günde 1 fincan içmeniz fazlasından kaçınmanız önerilir.

Melisa çayının zararları var mıdır?

-Düzenli ilaç kullanımlarda melisa çayı kullanımı önerilmez. Uykusuzluk problemi olanlar ilk önce doktora başvurmalıdır. Tiroid hastalığı olanlar doktora danışmalıdır. Hamile ve emziren annelerimiz doktorlarına danışmalıdır. Çocukların melisa çayı içmesi sakıncalıdır.

Melisa çayı nasıl demlenir?

Birkaç adet kuru melisa otunu demliğe atıp üzerine sıcak su dökülüp birkaç dakika beklenir ve içilir. Afiyet olsun.

7.Ihlamur çayı ( Bitki Çayı ) Faydaları

Ihlamur çayı denilince bal ve limon akla geliyor. Soğuk geçen bu günlerde güçlü bir grip ve soğuk algınlığı özelliği var. Öksürük kesici ve balgam söktürücüdür. Her türlü gribal mikroplara karşı koruyor. Böbrekteki kumları ve taşları temizlediği bilinir. Saçları parlak gösterme özelliği vardır. Kabızlığı önler.

Ihlamur çayının zararı var mıdır?

-Aşırı kullanımından sonra araç kullanılmamalıdır. Ve tüketimi kontrollü olmalıdır. Hamile ve emziren annelerimiz için doktora başvurmadan kullanılmamalıdır. Taze kullanılması önerilmelidir.

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

-Sıcak suyun içine birkaç tane ıhlamur atılır ve kaynatılır. Ihlamurunuz hazır. Afiyet olsun.

Genel olarak çok faydalı olan bitki çaylarımızın kullanımında dikkat edilmesi gerekmektedir. Taze kullanımı ve doğal olması önemlidir. Hepsi çok faydalı olsa da fazla kullanımı vücutta bazı problemlere yol açabilir. Ne demişler “herşeyin azı karar çoğu zarar”..

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir