Takip Edin

Sağlık

Elma Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Kod adı sihirli dokunuş olan elma sirkesi neye iyi gelmiyor ki! Mutfaktan başlıyor sağlığımıza kadar bizi toparlıyor. Bu nasıl oluyor diyorsunuz değil mi? Gerçekten mucize gibi o yüzden sihirli dokunuş diyorum. Hızır gibi herşeye koşuyor ve hallediyor. Gelin bakalım elma sirkesi nedir? Elma sirkesi faydaları ve zararları nelerdir? Elma sirkesi  nerelerde kullanılır?

Elma sirkesi nedir?

Elmanın su ile dinlendirilip mayalanmasının sonu oluşan sıvıya elma sirkesi denir. Elma sirkesi 3 hafta boyunca günde bir kere karıştırılarak elde edilir. Dışarıdan alınan elma sirkelerinin gerekli vitamin ve mineral açısından zengin olunmadığı bilinir. En iyi sonucu evde yapılan elma sirkesinden alırız. Tamamen doğal olduğu için yeterli miktarda tüketip sağlık sorunlarımıza faydasını izleyebiliriz. 

Elma sirkesinin fayda ve zararları nelerdir?

Biliyorsunuz ki detoks sularının vazgeçilmez isimlerinden biride elma sirkesidir. Elma sirkesi hem yağ yakımını kolaylaştırır hemde tok tuttuğu için iştahınızı azaltır. Tabi bununla da kalmıyor sindirim sisteminizi çalıştırıyor bu demekki kilolara veda etmek için elinden geleni yapıyor.

– Elma sirkesi aynı zamanda diş etleri sorunlarına da iyi geliyor. Diş etiniz şiştiğinde yahut kanadığında elma sirkesiyle gargara yapabilirsiniz. Bu diş eti rahatsızlıklarınızı bir nebze olsun azaltacaktır ve sorunlarınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

-Boğaz enfeksiyonlarına birebir olan elma sirkesi düzenli kullanımda boğazda oluşan bakterilerle savaşır ve yok eder. Aynı zamanda grip ve soğuk algınlığından korur. Sizin dinç kalmanıza yardımcı olur.

-Elma sirkesinin cildimiz içinde bir çok faydası vardır. 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırıp her akşam düzenli olarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Düzenli kullanımda sivilce oluşumunu engelleyecektir. Ve yüzünüze doğal parlaklık verecektir. Saçlarınızın parlak olması içinde sirke aynı şekilde önemlidir. Ve doğal parlaklık verir.

Elma sirkesinin zararları nelerdir?

Cilt üzerinde yanma yahut tahriş oluşturabilir kesinlikle dikkatli kullanılmalıdır.

-Mide sorunu olan kişilerin doktora danışmadan kullanılması önerilmez.

-Elma sirkesi idrar yolu sorunu olan kişilerde ve şeker hastalarında kullanımı çok önerilmez doktorunuza danışıp, günlük ne kadar kullanmanız gerekiyorsa miktarını ayarlayıp kullanınız.

-Lütfen aşırı tüketimden kaçıp az ve yeterli miktarda tüketin.. 

Elma sirkesi yapımı nerelerde kullanılır?

Yaygın olarak sebze ve meyve yıkamada kullandığı bilinir. Bunun nedeni ise meyve sebzelerdeki mikroplardan arındırılmasında büyük rol sağladığı.

-Mutfak temizliğinde kullanılır. Yani camlarınızın ve dolaplarınızın ayna gibi olmasındaki rolü oldukça fazladır.

-Bulaşık makinasına eklerseniz bulaşıklarınızın daha parlak olduğunu ve makinanızda ki kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir