Takip Edin

Sağlık

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Yayınlanma tarihi

-

Herkesin merak ettiği ve özellikle kadınların sürekli araştırdığı ve dikkatli olduğu bir konu genital bölge temizliği. Aslında çok dikkatli olunması gerekiyor bu konuda. Nitekim birçok rahatsızlık baş gösterebiliyor. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Peki  Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılıyor?  Dikkat edilecek hususlar nelerdir? Genital bölge kararmalarına ne iyi gelir? Bütün soruların cevabı aşağıdaki içeriklerde..

Genital bölge temizliğinde bilinmesi gereken unsurlar nelerdir?

En önemlisi hijyen olmakla beraber eğer sağlıklı bir şekilde temizlenmezse genital bölgede yanma, kaşıntı, kızarıklık meydana gelebilir. Bununla kalmayıp kötü kokabilir. Buda sizi zor durumda bırakabilir.

Kim ister genital bölgesinin kokmasını? Tüm bu sorunların oluşmaması için dikkatli temizlenmesi gerekiyor. Herhangi bir ürün kullanılması durumunda genital bölgedeki bakterinin artması yahut iyi bakterilerin azalması durumu gündeme gelebilir.

Özellikle kadın doğum uzmanlarının söylediği şeyde tam olarak budur.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital bölge temizliğinde en önemli konu pamuklu kumaşlı iç çamaşırı tercih etmektir. Kesinlikle giydiğiniz iç çamaşırının hava alması gerekir. Eğer iç çamaşırı hava almazsa mantar ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Hem hava alması gerekiyor hem de rahat olması gerekiyor. Çok sıkı iç çamaşır kullanmak hava almayı önleyeceğinden bu ekstra mantar oluşmasını sağlayabilir.

  • En önemli unsurlardan biri de banyo sonrası temizliğidir. Buda demek oluyor ki iyi kurulanmadan banyodan çıkmak, genital bölgenin mantar oluşumuna destek vermesi demektir. Yani duştan kurulanmadan asla çıkmamak gerekir. Gerekirse fön makinasıyla genital bölgeyi kurutmak gerekiyor. Özellikle yazları denizden çıktıktan sonra bikininizi yahut mayonuzu asla ıslak üzerinizde tutmamanız gerekiyor. Yazın bile genital bölgenizi fön makinasıyla kurutmanız mantar ve çeşitli enfeksiyon rahatsızlıklarını önlemenizi sağlar.

Hamilelerde Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  • Banyo sonrası mutlaka genital bölgenin dışını iyice temizlemeleri gerekiyor. Özellikle tuvaletten sonra temizliği çok önemlidir. Her zaman yapıldığı gibi önden arkaya doğru temizlenmeli. Ekstra kokulu tuvalet kağıdı kullanılmaktan kaçınılmalı. Kokusuz ve sert olmayan tuvalet kağıdıyla temizliği yapılmalı.
Genital Bölge Kararmasına Ne iyi Gelir?

Birçok kadının korkulu rüyası olan genital bölge kararmasını bir çok yerde duymuşsunuzdur. Özellikle kararmanın geçmesi için evde besleyeceğiniz aloevera’nın genital bölge kararmasına iyi geldiği hatta geçirdiği bilinir. Aloe verayı ikiye ayırıp jeli genital bölgenize sürmeniz ve yıkayıp kurutmanız gerekir.

  • Limon Suyu:

Limon suyunun içerisine atacağınız lor peyniri ile genital bölgenizdeki kararma geçene kadar her gün uygulayın farkı göreceksiniz.,

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir