Takip Edin

Sağlık

Hemoroid nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

                      

Hayatınızı olumsuzluğa sürükleyen, poponuzun kıymetini anlattıran bir hastalık “hemoroid”. Her çeşitten kesimde görülür ve gerçekten bazen can yakıcı pozisyonda görev yapar. Kim poposunun üzerine yastıksız oturabilir ki? Ya da o rahatsız çalışma sandalyeleri? Tam bir işkence dediğinizi biliyorum.. İşte tam da bu yüzden hemoroid’i anlatan bir makale yazmak istedik hadi başlayalım bakalım. Hemoroid(basur)  nedir? Hemoroid(basur)  oluşma nedenleri nelerdir? Hemoroid (basur) tedavi yöntemleri nelerdir? Geliin okuyalıımm 🙂

Hemoroid Nedir?

-Hemoroid latincede ‘kanayan birşey ‘ anlamındadır. Makat bölgesindeki kan yastıkçıklarının kabızlık, aşırı ıkınmak gibi nedenlerden dolayı ağrı, acı yahut kanama şeklinde ortaya çıkması ‘hemoroid(basur)’ olarak adlandırılır. 2 tip hemoroid vardır iç ve dış hemoroid.

İç hemoroid: İç hemoroid makat kısmında, ıkınma yoluyla ortaya çıkabilir. Ağrı miktarı az ve dış kısımda çok belirgin değildir.

Dış hemoroid: Makatın dış bölgesinde yer alan dış hemoroid hem belirgindir hemde el ile fark edilir şekildedir. Ağrı ve kanama oldukça sık görülür.

Hemoroid(basur) ise dört çeşittir. Bunlardan;

1. Derecede hemoroid’ler: Kanama yoluyla kendini belirtebilir. Kanamanın ortaya çıkışı tuvalet sırasında görülür.

2. derece hemoroid’ler: Tuvaletinizi yaparken anüsünüz den çıkan çıkıntı şekliyle kendini belli eder. Kanamalar şiddetli olabilir.

3. derece hemoroid’ler: Anüs deki çıkıntı elle oynanabilir şekildedir. Ve istenilen şekilde içeri tekrar sokulabilir. Şişlik veşiddetli ağrıya sebep olabilir.

4. derece hemoroid’ler:  hem iç hemoroid hemde dış hemoroid anüsten dışarı sarkar. Bunun sebebi de uzun süre devam eden kabızlıktır. Tuvalet kullanımı sonrasında anüs bölgesinin temizlenmemesi gibi sonuçlar doğurabilir.

Hemoroid(basur)  oluşma nedenleri nelerdir?

Hemoroid(basur) hastalığı bir çok sebepten kaynaklı ortaya çıkabiliyor. Ve etraftaki 3 kişiden he 1’inde görülebiliyor. Bu kadarda yaygın olan bir hastalık. Bu hastalık sık sık sağlıksız beslenen ve  kabız olma durumunu fazla yaşayan kişilerde, tuvalette gereğinden fazla oturanlarda ve hamilelik döneminde görülebiliyor. Sadece bunlarla sınırlı da değil mesela çok ağır kaldırmak ya da fazla kilo problemi yaşamak bunun yanında baharatlı gıdalar tüketmemek gerekir baharatlı gıdalar hemoroid(basur) oluşma nedenleri arasından sayılabilir.

Hemoroid(basur)  tedavi yöntemleri nelerdir ?

Hemoroid’in tedavisi kendi derecesine bağlıdır. Yani şöyle açıklayalım; 1.derece hemoroid’lerde:  Ağrı bir miktar var ve anüste kanama görülmüyor şeklindeyse, ilaçlarla tedavi edilebilir ve sıvı gıda takviyesiyle oluşan kabızlık ortadan kalkabilir.

2.derece hemoroid’lerde: 1. Hemoroid gibi ilaçla tedavi edilebilir doktor kontrollü beslenmeye dikkat edilir. Ve iyileşme beklenir.

3 ve 4. Derece hemoroid’lerde ise: daha çok ağrı ve sancı olacağı için cerrahi müdahale gerekebilir. Ve en doğru kararı doktorunun vereceği için basur belirtisi gördüğünüzde doktorunuza başvurunuz.

Bilgi vermek adına bu makaleyi sizlerle paylaştık, sizlerinde hemoroid hakkında yazmak istediğiniz birşeyler varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.. 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir