Takip Edin

Sağlık

Her derde deva zencefil! | Zencefilin Faydaları ve Zararları

Yayınlanma tarihi

-

En faydalı bitkilerden olan Zingiber officinale” diğer adıyla zencefil. Türk deyimiyle toprağı Güneydoğu Asya’dır. Hastalıklar için çok faydalı olan zencefil, bu yönüyle güneydoğu Asya’da tanınmıştır. Tazesinden kurusuna, yağından çayına kadar bir çok faydası olan hayatımızın her alanında bulunması gereken bir bitki aslında. Peki nedir zencefil? Nasıl kullanılır? Yararı ve zararları nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

–>   Zencefil nedir ?

–>  Zencefilin Faydaları ve Zararları nelerdir ?

–>  Zencefil çayı Nasıl Demlenir ?

–>  Zencefilin Zararları Nelerdir ?

1- Zencefil Nedir ?

Zencefil eskilerden beri yemeklerde baharat olarak kullanılan, hastalıklara şifa olan bir bitkiydi. Toprağı, Güneydoğu Asya’dır. Fakat şuan bir çok bölgede yetişebilmektedir. Zerdeçalın yakın arkadaşıdır. Ve yaklaşık 1 metre kadar uzaya bilir hasat zamanı köküyle birlikte toplanır.  Zencefil hem toz hem’de taze şeklinde bulunabilir.

2- Zencefilin yararları nelerdir?

Bize sağladığı yararlar saymakla bitmez diyeceğimiz bir bitki. Detoks sularının birinci malzemesi. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı oluyor. Ödem ve şişkinliği azaltıyor. Bağırsak ve mide’deki gaz sorunlarına çözüm sağlar. İyi bir iştah açıcıdır.Toz hali soğuk algınlığına iyi geliyor ve yardım olarak bal ile karıştırılıp kullanılıyor. Uzun yola gidenler için araba veya otobüs tutma sorununa karşı birkaç saat önceden içeceğiniz zencefil çayı mide bulantınızı kesiyor. Baş dönmesine iyi gelir. Kas ve benzeri ağrıları iyileştirir. Yaşlanmayı geciktirdiği bilinir ve vücutta oluşacak iltihapları önler. Taze zencefili sıcak suyla karıştırıp  içtiğinizde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Soğuklara ve hastalıklara karşı sizi korur. Hastalığa yakalanırsanız sizi terletir ve iyileştirir. Öksürüğünüzün kesilmesine yardımcı olur. Solunum yollarınızı temizler ve alerjik durumları ortadan kaldırmaya çalışır. Regl ağrılarını azaltır. Düzenli tüketildiği zaman karaciğer sağlığını koruyor. Diş ve diş eti sorunlarının çözüme kavuşmasını sağlar. Düzenli kullanımda alzheimer hastalığını önler.

3- Zencefil çayı nasıl demlenir?

-Taze dilimlediğiniz zencefilleri kaynamış olan suyumuza ekliyoruz. 5-6 dakika kaynatıyoruz ve çayımız hazır. Aromasız içemem diyorsanız kabuk tarçın ve şekerden faydalanabilirsiniz. Yemeği çok kaçırdığınızda midenizde ki şişkinliği azaltmak için zencefil çayı tüketebilirsiniz.

4- Zencefilin zararları nelerdir?

-Çok bir yan etkisi olmamakla birlikte fazla tüketilirse mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Hamilelik döneminde kullanımı uygun değildir. Kan ile ilgili ilaç kullanıyorsanız da mutlaka doktora danışıp zencefil kullanmalısınız.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir