Takip Edin

Sağlık

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Ve Zararları

Yayınlanma tarihi

-

Sıcak bölgeleri sevmeyen kabak çekirdeği tam bir ılıman iklim ürünüdür. Bol miktarda magnezyum,fosfor,demir,bakır,K , A ve C vitaminleri bulunur görüldüğü üzere tam bir protein deposudur. Peki nedir Kabak çekirdeği? Daha çok nerede yetişir? Kabak çekirdeğinin faydaları ve zararları nelerdir? Gelin araştıralım..

Kabak çekirdeği nedir sorusuyla başlayalım. Kabak çekirdeği, Kabaklar arasından bal kabağının ürünüdür. Genelde tükettiğimiz kabak çekirdeği kışın yetiştirilen kabaktan toplanır. Ilıman iklim sevdiği için sıcak ve nemli bölgelerde mantar bulaşma riski vardır. Soğuk bölgelerde de yetişmeye uygun değildir çünkü toprak sıcaklığının minimum 0 olması gerekir. Eksi derece kabak hızlı bir şekilde donabilir.

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

-En başında kabak çekirdeği güçlü bir antidepresandır ve iyi uyku almamızı sağlar daha sonra diyetlerin vazgeçilmezdir. Yulaf kasenizin üzerini 2 tatlı kaşığı kabak çekirdeğiyle süsleyebilirsiniz. Günlük protein alımınız için büyük bir öneme sahiptir. Magnezyum oranı oldukça fazladır bu da demektir ki kemik, kalp sağlığı için çok faydalıdır. Kalbinizin daha sağlıklı olması ve olası bir kriz yaşamasını önler. Yani kalp sağlığı için kabak çekirdeği tüketiyoruz. Bağırsakları çalıştırır ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. İçindeki potasyum sayesinde el ve ayak uyuşmaları ya da kas gerilmelerini azalttığı ortaya çıkmıştır. Yüksek miktarda içinde çinko bulunması bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yol açar.Kabak çekirdeğindeki çinko hamileler içinde önem taşıyor. Doktor tavsiyesi ve miktarına göre tüketmeleri gerekir. Bu demek oluyor ki hastalıklardan korunmak için bile yenilebilir. Kabak çekirdeğinin erkekler için önemli bir sorun olan prostat hastalığının yayılmasına engel olduğu ve iyileşmesini sağladığını ve  vücuttaki şeker oranını dengelediği de biliniyor.

Kabak çekirdeğinin zararları nelerdir?

-Aşırı tüketim sonucu gaz problemi ve ishalle karşılaşabilirsiniz. Taze tüketmeye özen gösterin, bayat kabak çekirdekleri vücuda zararlıdır. Fazla tuz oranına sahip olduğu için miktarını aşmamalısınız. Çok tüketildiği zaman alerjik durumlara sebebiyet verebilir. Kabak çekirdeği yağlı olduğu için sivilce ve akne oluşumunu arttırabilir ve kalori açısından yüksek olduğu için diyette olan kişilerin miktarlı tüketmesinde fayda vardır. Uzun süre ve sık kullanımda  kısırlığa yol açabiliyor.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir