Takip Edin

Sağlık

Kefirin Yararları Ve Zararları Nelerdir ? | Kefir Kaç Kalori?

Yayınlanma tarihi

-

Günümüzde her eve girmiş olan kefir, hem bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmeye hemde sindirim sorunlarını çözmeye birebirdir. Ayranla karıştırılır fakat ayran gibi sıvı değildir. Kefir daha koyu kıvamlıdır, boza gibi diyebiliriz.Kefir nedir? Kefirin yararları ve zararları nelerdir? Kefir Kaç Kalori? Nasıl mucizeler yaratıyor sizin için araştırdık gelin okuyalım..

Kefir ilk bulunduğunda sadece keçi sütüyle yapılıyordu zaman ilerledikçe inek ve koyun sütüyle yapılmaya başlandı.Kafkasyalıların sağlık sırrı olup uzun süre kimseyle bu sırrı paylaşmamışlardır. Daha sonra ne olduğu ve nasıl olduğu yayılmıştır. Kefirdeki probiyotik bakteriler oldukça fazladır. Bu da demek ki içinde vücut için yarar sağlayan bir çok canlı var. Peki bu canlılar hep bizimle yaşamıyor mu diyorsunuz biliyorum. Ne yazık ki sadece bağırsaklarımızda yaşayabiliyor. Zararlı bakteriler gibi her istedikleri yerde yaşayamıyorlar maalesef ki.  Bağırsağımız da konaklayan bakteriler sindirim sistemimizi düzenleyip rahatlamamızı sağlıyor.Yani bize çok yardımcı oluyor. Düşünsenize Bir bardak kefir içiyorsunuz ve bağırsağınıza bir sürü yardımcı alıyorsunuz çok güzel değil mi?

Yararlı bakterilerin vücudumuzda niye çok kalmadığını soracak olursanız da hep ilaç kullanımı yahut yediğimiz besinlerden kaynaklı. Düşünün kefir bu kadar harika bir içecek.

Kefirin yani probiyotiklerin yararları nelerdir?

-Yararlı bakterileri bize ulaştırıp sindirim sistemimizi düzenliyor bunu biliyorsunuz. Zararlı maddelerin vücutta yol almasını engelliyor. Şişlik sorunu ve gaz problemini çözüyor. İshal varsa kesiyor, kabızlık varsa bağırsaklarınızı çalıştırıyor. Kefir, alerjik problemlerinizin azalmasını sağlıyor. Ve en önemlisi idrar yolu problemleri. Özellikle doktor tavsiyesiyle kardeşim kullandığı için biliyorum ve tüketiyorum. İdrar yollarında sıkıntı vardı ve gerçekten iyileşme sağladı. Tabiki doktor kontrollü kullanmalısınız. Çünkü kefiri tüketirken kiloya göre bile miktarı değişebiliyor. Tükettiğiniz diğer besinlerin daha hızlı vücuda alınmasını sağlıyor. Kefir  bol miktarda proteine sahip olduğu için hücreleri daha kolay yeniliyor. Yani cilt için mükemmel bir yenileyici ve cildi güzelleştirici. Demiştim ya zararlı maddelerin yol almasını engelliyor diye işte bu özelliği kanseri önlemeye de yardımcı oluyor. Regl dönemi ağrılarını hafifletiyor.

Kefirin zararları nelerdir?

Fazla tüketimi kilo alımına neden olabilir. Hamile ve emziren annelerimizin kulanmaması gerekir. Bebeklerde kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve 1 yaş altı kullanmamalıdır. Gereğinden fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Kefirde alkol bulunur mu?

Mayalanma sürecinden geçtiği için insanın aklına acaba alkol var mı? sorusu geliyor. Dört çeşit kefir vardır. Tatlı kefirden başlayıp sert kefire kadar uzanır bu yolculuk. Kefirin bu mayalanma yolculuğunda oluşum saatlerine göre yani mayalanmanın zamanına göre içinde ki alkol oranı değişiklik gösterir. Tabiki bizim içtiğimiz kefirler tatlı kefir olduğu için sarhoş yada çakırkeyif olma gibi bir durum söz konusu değildir. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Kefir Kaç Kalori ?Bir bardak Kefir Kaç Kalori ?

Kefir kalori Değeri :  1 Su Bardağı ( 200 ml )kefir (tam yağlı) kaç kalori : 104 Kcal

%25 Karbonhidrat

%21 Protein

%55 Yağ

1 Su Bardağı ( 200 ml )kefir ( Yağsız) kaç kalori  :  76 kcal

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir