Takip Edin

Sağlık

Kekik Ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Kokusuyla baş döndüren fakat üşütmeniz olduğu zaman ayağınıza sürdüğünüz birkaç damla kekik yağıyla kendinize geldiğiniz mucizevi bir bitki kekik. Tavukların ve bazı yemeklerin içinde olmazsa olmaz baharat. Özellikle fırında patates yapıyorsanız ve kekikle harmanladıysanız demeyin tadına.. böyle iyi hissettiren bir bitkiyi ve yağını gelin yakından tanıyalım.. kekik ve kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik çayının faydaları nelerdir?

Kekik

Kendisi bildiğiniz dert savar bir bitkidir. İçerisinde oldukça fazla vitamin var. Şifa kaynağı da denilebilir. Babaanneler hatta onların atalarından gelen ve sürekli kullanılan bir bitki olan kekik yetişmek için ılıman bir yer seçer kendisine. Tür bakımından yaklaşık 350den fazla türü olduğu bilinir. O  zaman kekiği incelemeye başlayalım. Kekik ve kekik yağının faydaları nelerdir? Kekik çayının faydaları nelerdir?

Kekiğin Ve Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

En güzel kısma geldik saymakla bitmeyen ve bizi iyi yapan bir bitkinin faydaları şunlardır;

  • Başınıza sürerseniz baş ağrınızı hafifleten, karnınıza sürerseniz karın ağrısını geçiren, mide ağrınız varsa iyi gelen bir yağdır.
  • Astım, bronşit yahut öksürüğünüz varsa geçirmeye yardımcı olur. Ve hafifletir. Bununla birlikte soğuk algınlığını geçirir. Uyumadan önce ayağınıza kekik yağı sürmeniz soğuk algınlığınız varsa geçirmenize yardımcı olacaktır. Aynı şekilde boğaz ağrınız varsa boynunuzu kekik yağ ile yağlayıp güzel bir tülbent yada bez ile sarıp uyumanız boğaz ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır. Çünkü kekik doğal bir antibiyotiktir.
  • Cilt sorunu olanlar veya akne ile başı dertte olanlar için kekik biçilmemiş kaftan niteliğindedir. Antibiyotik özelliği olduğu için ciltte oluşan akneleri yok etmeye çalışır. Kekik yağını su ile karıştırıp pansuman şeklinde uygulayıp daha sonra temizleyebilirsiniz. Antibiyotik özelliği ciltteki bakterileri yok edecektir.
  • Akne sorununa iyi gelen kekik yağı mantar lekesine de iyi gelmez mi? Sonuç aynı bakterilerle savaşıyor. Mantar lekelerini azaltıyor. Çünkü antibiyotik özelliği kuvvetli bir bitki. Boşuna şifa kaynağı denmiyor.
Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Evde demleyeceğiniz ve yapımı kolay bir çay kendisi.. sonuç olarak vitamin deposu bir bitki, yemeklerde kullanılıyor bununla kalmıyor yağını da vücudumuzda kullanıyoruz. Peki çayı?

  • Soğuk algınlığını geçirmeye yardımcı olur. Hem gargara yapabilirsiniz hem de çayını içebilirsiniz.
  • Eğer düzenli olarak kekik çayı içerseniz vücutta mantar oluşumunu engellersiniz.
  • Düzenli tüketildiği taktirde kanser oluşumunu önlüyor.
  • Regl sancısını azaltıyor.
Kekik Ve Kekik Çayının Yan Etkileri Nelerdir?
  • Hamile yahut emziren annelerimizin kullanması uygun değildir. Doktorunuza danışmadan hiçbir bitki çayını tüketmeyin!
  • Fazla tüketilmesi alerji oluşmasını tetikleyebilir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir