Takip Edin

Sağlık

Keten Tohumu Faydaları

Yayınlanma tarihi

-

Bitki dünyasından gelecek her sağlıklı bilgiye kucak açıyoruz. Bu yüzden adından tohumunu alan keten tohumunun faydalarını araştırmak istedik. Sağlıklı beslenmelerin baş taçı konumunda olan bir diğer bitkimiz kendisi. Adını sık duyanlar olabilir özellikle diyet yapanlar için söylüyorum. Chia tohumu gibi uzun süre tok tutmasıyla biliniyor. Bizde sizler için chia’nın kardeşi olan keten tohumunu araştırdık.. Keten tohumu’nun faydaları nelerdir? Keten tohumu’nun zararları nelerdir? Keten tohumu nasıl kullanılır ? Konulu makalemizde her detayı yazdık.  Geliin okuyalıımm 🙂

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Sizin merak ettiğiniz konuyla başlıyorum. Evet kilo vermede büyük önem sağlıyor. Toksinleri ve zararları maddeleri vücuttan hoop diye atıyor. Ve yağ yakımını bir miktar hızlandırıyor. Üzerine bir de  uzun süre sizi tok tutuyor. İster diyette olun isterseniz de sağlıklı yaşamaya odaklı her türlü bu bitki sizin yanınızda. Yeteki onu kullanın..  içerisinde bulunan omega-3 ve omega-6 yağı sağlık açısından büyük  önem taşır. Omega-3 yağ asiti, omega-6 gibi doymamış yağ sınıfındandır. Bizlerin omega-3 ihtiyacı hamilelikten itibaren başlıyor çünkü bebekler için büyük bir önem taşıyor. Tabi yaşlı bireyler içinde. Aslında ayrım yapılmadan her canlının omega-3 ihtiyacı vardır. Omega-3 kemiklerin güçlü olmasını ve alzheimer gibi hastalıkların oluşma ihtimalini azaltıyor. Kalp krizini önlüyor ve dikkat dağınıklığını kaldırıyor. Balık çeşitlerinde bulunan omega-3, keten tohumunda da oldukça fazladır. Keten tohumunu gördüğünüz yassı şekliyle tüketebilirsiniz ya da onu öğütüp ikinci bir alternatif oluşturabilirsiniz. 

-Unutkanlık için birebir olan keten tohumunun et ihtiyacını karşılayacak kadar b12’ye sahip olduğunu biliyor muydunuz? Yani bu demekki et tüketmeyen keten tohumu tüketsin 🙂

-Kalbimizin sağlığı için oldukça önemlidir.

-Saç sağlığı için önemlidir. Özellikle de keten tohumunun yağı saça canlılık verir.

-Sindirim sistemi sorunu olanlar için içerisin de bulunan lifler bire birdir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur.

-Kanser yakalanma riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Keten tohumunun zararları nelerdir?

Hamilelik döneminde hormonal sorunu olan kadınların mutlaka doktor kontrollü kullanması gerekir. Aynı şekilde emziren annelerimizin de kullanması sakıncalıdır.

-Çocuklarda kullanımı uygun değildir. Doktora danışmadan kullanmayınız.

– Fazla kullanımı ishale sebebiyet verebilir, miktarını aşmamaya özen göstermekte yarar vardır.

-İlaçlarla aynı süre zarfında kullanımı uygun değildir. Keten tohumunu tükettikten en az iki yada üç saat sonra ilaç alınmalıdır.

-Keten tohumunun dozunu kaçırmanız durumunda midenizde şişkinlik yapar.

-Alerjik reaksiyon gösterebilir o yüzden kaşıntı, yanma, şişlik gibi durumlarda acilen kullanmayı bırakmalı ve doktora gitmelisiniz.

-Kanama rahatsızlığı olanların keten tohumu kanı incelteceği için daha fazla kanama görülmesi durumu olabilir. Bu sebepten lütfen doktor kontrollü kullanın.

-Keten tohumu tüketirken mutlaka çok fazla su tüketin aksi halde kabızlığa yol açabilir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Hem yağ şeklinde hem toz şeklinde hem de bitki şeklinde satılan keten tohumu ilk olarak öğütülmüş şekliyle hazır halde alınmamalıdır. Eğer istiyorsanız evinizde öğütüp bir gün içinde tüketmelisiniz. Kesinlikle bayat kullanmamalısınız.

-Yoğurt ve salatalarda içine 1 yemek kaşığı kadar ekleyip kullanabilirsiniz.

-Kurabiye, çörek, börek, ve ekmeklerin içine ilave edebilirsiniz.

-Bir çok yemekte, yemek piştikten sonra içine ilave edilebilir.

-Keten tohumunu sıvı kullanmak isterseniz günlük alınması gereken doz’a göre sıcak su ile demleme yapabilirsiniz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir