Takip Edin

Sağlık

Kinoa Nedir? | Kinoa’nın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yayınlanma tarihi

-

Bulgurun kardeşi olan kinoa hakkında diyetlerin en sevilen kısmı diyebilir miyiz bilemiyorum fakat bulgura benzerliğiyle gönüllerimizi fethediyor. Mesela kısır istiyorsunuz ama diyetinizi bozmak size korkutucu geliyor ama ne oluyor kinoa imdadınıza yetişiyor.  Sizin kısır açlığınızı terbiye ediyor. Sizi mutlu ediyor. Hadi kinoa hakkında daha fazla bilgi edinelim. Kinoa nedir? Kinoa’nın fayda ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır? 

Kinoa Nedir?

Kinoa yıllardır var olmasına rağmen 2013 yılının kinoa yılı ilan edilmesiyle daha da bilinir hale geldi. And dağlarında kullanılmaya başlamış fakat Güney Amerika’da yetiştirilmiştir. Uzun süre tokluk sağlar ve besleyicidir. Bulgur ve pirince benzerliğiyle dikkat çeker çünkü kino’da iki bakliyat türü gibi şişer. Bir çok rengi bulunan kinoa’nın en fazla gördüğümüz rengi beyazdır. Her yemeğin yanına kolayca uyum sağlar. Bütün sulu yemeklerin yanına yakışır.  Kinoa ve chia tohumu grubundandır. Et tüketemeyen ve proteinden eksik kalmak istemeyen kişiler için birebirdir. Aktarlardan rahatça ulaşabileceğiniz kinoa, organik gıda satan işletmelerde de bulunabilir.

Kinoa’nın fayda ve zararları nelerdir? 

-Protein miktarı oldukça fazla olduğundan vücudumuza bulgur ve pirinçten daha fazla yarar sağlar. Potasyum, sodyum, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Bu da diyet için ideal bir yiyecek olduğunu bizlere gösterebilir.

-Bağırsak problemlerini çözüp, sindirim sistemini düzenliyor bu da metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu şekliyle kinoa vücudumuzdaki yağları hızlı bir şekilde yakılma yolunda ilerletiyor.

-Tam bir kolesterol düşmanıdır ve sizin için kötü kolesterolle savaşır.

-Kalsiyum miktarı 100 gramda  31 gram civarı olduğu için dişlerimiz  ve kemik sağlığımızın gelişimi için oldukça önemli bir yerdedir.

-Gençlik iksiri dediğimiz şey aslında kinoa’nın kendisi. İçinde bulunan hormonlar sayesinde yaşlanmayı durdurabilir. Cildinizin daha parlak ve canlı gözükmesini sağlar.

-Hastalıklardan korunmak için de çok iyi bir besindir. Bağışıklık sistemi güçlendirici bir takviyedir.

-Diyette olanların tükettiği fakat düşük kalorili diyet yapanların dikkatle tüketmek zorunda olduğu kinoa’nın diyet için neler yaptığına bir bakalım..Kinoa yüksek miktarda tok tuttuğu için diyetlerinde hemen acıkanlar için bir numara bir takviyedir. Vücudumuzda oluşan şişliği ve ödemi atmaya yardımcı olduğu bilinir. Spor yapanların ihtiyacı olan proteinin karşılanmasında büyük önem sağlar.

-Bebeklere ve çocuklara kullanımı tavsiye edilir. Tabiî ki de doktorunuza danışıp kullanmalısınız.

Kinoa’nın zararları nelerdir? 

-Kanama problemi olanlar için Kinoa’nın kan sulandırmaya etkisi olduğu bilindiği için kullanırken doktorlarına danışıp kullanmalılardır.

Kinoa nasıl kullanılır?

-Muhteşem sağlık bir kısır desem.. evet yanlış duymadınız. Kısır yapabilirsiniz.

– Çok güzel ara öğünler için atıştırmalık barlar yapabilirsiniz.

-Salatalarınızda kullanabilirsiniz

– Köftelerinizin içine ekleyebilirsiniz.

-Kek ve kurabiye yapımlarında kullanabilirsiniz.

-Tavuk yemeklerinizi kinoa ile taçlandırabilirsiniz. Tavuklu kinoalı pilavı denediniz mi?

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir