Takip Edin

Sağlık

Kış Aylarının Vazgeçilmez İçecekleri

Yayınlanma tarihi

-

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Kış Aylarının Vazgeçilmez İçecekleri

Soğuk yüzüne yüzüne vururken sıcak soba aramak yada hava soğuk olduğu için eve gitmek için can atmak birde mis gibi kestane kokusu varsa.. Kışı seven pek az kişi olsada ben o azlığın içinde yerimi almaya sonsuz devam edeceğim. Bu azlığın içine yakışan pek çok şey var ama şimdilik sizlere iki tanesini açıklayacağım..

1.Boza-Leblebi

Boza Leblebi

Üç dört sene önce izmir’e okumaya gittiğim bir kış günü tanışmıştım bozayla. Yurdumun balkonunda kahve içerken aşağıdan biri “booozzzaaa” diye bağırıyordu. İlk önce şaşırmıştım noluyor diye sonra anladım bozayı sokak sokak gezip sattıklarını. Bazıları beğenmese de ben bozayı çok sevmiştim. Zaten hemen araştırmaya başladım ne kadar yararlı ne kadar zararlı, ne zaman bulunmuş nasıl yapılmış derken kışın olmazsa olmazları yazısına başlayacağımda aklıma boza geldi. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğunu ve bir çok hastalığı iyi geldiğini öğrendim. Bozanın hem bebeğe hemde anneye oldukça fayda sağladığı üstelik anne sütünü arttırdığını öğrendim. Hem bebeği hemde anneyi herhangi virüs ve bakteriye karşı korumada kalkan görevi yaptığınıda eklemeliyim.

Peki bozanın zararları nelerdir?

-Asitik yapısı yüzünden fazla tüketilirse ishale neden olabilir. Herşeyi dozunda tüketmekte fayda vardır. Afiyet olsun.

2.Salep-Tarçın

Salep Tarçın

Her cafeye gidişimde hazır mı alıyorsunuz yoksa siz mi yapıyorsunuz diye sorup, eğer kendileri yapıyorsa hemen sipariş verdiğim içecek ve 190-200 kalori gibi bir kaloriye sahip. Ayrıca hastalıklardan koruduğuda dilden dile dolaşıyor. Soğuk kış günlerinde tüketilmesinin bir diğer özelliğide vücut sıcaklığını arttırması. Tatlı krizlerine engel olmada ise araya tarçın giriyor yani muhteşem ikili.. Bazı diyetisyenler ara öğünde salep içilmesini uygun görüyor, kilo yakımını kolaylaştırdığıda bir diğer bilgiler arasında. Şişkinlik hissinin azaltıp bağırsaklarınızın rahatlamasına fayda sağlıyor. Hemoroid rahatsızlığının azalmasında yardımcı olup, regl düzensizliğine iyi geliyor.

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Devamını oku
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Kefirin Yararları Ve Zararları Nelerdir ? - Haybeye

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir