Takip Edin

Sağlık

Mantar Lekeleri

Yayınlanma tarihi

-

Mantar, ciltte kırmızı ve yuvarlak şekilde oluşan küçük leke şeklindeki izlerdir. Bu ileri bazen çok küçük bazen ise oldukça büyük görebilirsiniz. Mantar lekeleri genellikle ilaç kullanımıyla azalan lekelerdir. Tedavisinin ihmal edilmesi ciddi sonuçlar doğurabilir. Peki, Mantar lekelerinin belirtisi nedir? Mantar lekeleri kimlerde görülebilir? Mantar lekesinin bitkisel tedavisi nelerdir? Sorularının yanıtı karşınızda..

  • Mantar oluşumunun belirtisi nedir?

Kızarıklık ve kaşıntı en büyük belirtisidir. En çok yaza doğru ortaya çıkar ve oldukça bulaşıcıdır. Kullandığınız havluları ve plaj eşyalarını sık sık yıkamanız yahut değiştirmeniz gerekir.

  • Mantar lekeleri kimlerde görülebilir?

Genel olarak herkes mantar lekesi hastalığına sahip olabilir. Ama bazı belirtiler var ki bu cilt rahatsızlığını daha da arttırıyor. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkün;

-Yeterli beslenmeyen yahut yeterli vitamini sağlayamayan kişilerde

– Terleme sorunu olan, çok terleyen kişilerde

-Sürekli vücudu nemli kalan kişilerde (el, ayak, boyun, göğüs)

-Ayakkabısını küçük alan yahut, ayakkabısını sıkı bağlayan kişilerde

  • Mantar lekesinin doğal çözümü nedir?

Mantar lekesi ilk önce tedavisi olan ve 2-3 haftaya gözle görülür sonuç elde edilebilecek bir cilt rahatsızlığıdır. Tabi ki ilaçlarınızı düzenli kullanırsanız! Bunun yanında birkaç tane doğal yöntemle de mantar lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu doğal yöntemleri şu şekilde sıralamamız mümkün;

-Elma Sirkesi

Elma sirkesini küçük bir peçete, pamuk yardımıyla mantar lekesi olan bölgeye uygulanır ve 10 dakika sonra durulanır. Düzenli kullanımda mantar lekesini azalttığı görülmüştür.

-Sarımsak

Sarımsak güçlü bir bağışıklık sistemi kuvvetlendiricisi olmakla beraber, mikroplardan arındırma özelliği de vardır. Herkes tarafından bilinir ve sürekli olarak kullanılır. Bir diş sarımsağı ezin ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp mantar lekesi olan bölgeye uygulayın. Mantar lekesi geçene kadar düzenli bir şekilde uygulayın. Bu karışım 1-2 saat kadar mantar lekesinin üzerinde kalacak sonra temizleyeceksiniz.

-Kekik Yağı

Mantarları küçülten mis kokulu kekikten bahsediyoruz. Aktarlarda bulabileceğiniz kekik yağını günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Önemli not: Mantar lekelerinden korunmak ve kurtulmak için vücudumuzu hep temiz tutmalıyız. Pamuklu giysi ve hava alan ayakkabı almalıyız. Mutlaka günlük kıyafet değişimi yapılmalı.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir