Takip Edin

Sağlık

Regl Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey!!

Yayınlanma tarihi

-

Kadınların doğurganlığının işareti  olan regl, halk arasında bir sürü anlamada da kullanılıyor. Aybaşı, adet, regl, hayız gibi bunlar birkaç tanesi. Regl aslında kadınların döllenmemiş yumurtaların kanama yoluyla dışarı atılması durumudur. Ve bu durum sağlıklı birer birey olduğumuzu gösterir. Sadece kadınlarda değil bazı canlılarında regl olduğu söylenir.

1.   Regl Dönemi Öncesi Vücudunuzda Neler Olur?

Regl dönemi öncesini bir çok kişi çok farklı şekilde geçirdiği için belirli başlı bilinenler şunlardır; iştahta artış, tatlı yeme isteği, agresiflik ve gerginlik, yüzde sivilce oluşması, göğüslerde ağrı ve şişkinlik, kasıklarda ağrılar gibi size bildirim verebilir. Bu regl olacağınızın ya da regl olma zamanınızın geldiğinin işareti sayılabilir.

2.   Peki Regl Döneminde Vücudunuzda Neler Olur?

Regl dönemi çok sancılı ve ağrılı geçen bir süreç olsa da vücudumuz bunun sebebi olarak hamilelik döneminin yaşanması için oluştuğu  olarak bilinir. Eğer hamile kaldıysa bir birey zaten regl olmuyor ama hamile değilse vücutta oluşan döllenmemiş yumurtalar dışarı atılıyor. Kadın vücudu tam bir muazzam yaratılmamış mı?

3.   Hap, Spiral.. vs Gibi Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Peki??

Uzmanlara göre doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların regl dönemi kullanmayanlara göre daha hafif geçer ve bazı dönemler doğum kontrol hapı kullanan kadınlar regl olmayabilirler. Ve bu durumda sağlıklı olduğunuzu gösterir.

4.   Regl Döneminizde 1 Aylık Bir Gecikme Olması Durumunda..

Öncelikli olarak uzmanlar iki seçenek sunmuşlar, birinci olarak düzenli bir cinsel hayatınız varsa hamile olma ihtimalinizin yüksek olacağı. İkinci olarak ise, kilo kaybetme yahut aşırı stresli dönemlerden geçme gibi.. eğer uzun süre regl olmuyorsanız mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene olmakta fayda vardır!!

5.   Regl Döneminde Krampların Oluşması Ve Bu Durumun Kolay Kolay Geçmemesi..

Hızlı çözüm yöntemi ilaç olsa da sıcak su torbalarının bel kısmında olması sizi bir miktar rahatlatır fakat ilaç kadar kesin etki doğurmaz. Bitki çayı tüketebilirsiniz, civan perçemi otunun çayı kadınların regl döneminde yaşadığı ağrıları yahut sancıları azalttığı ile ünlü bir bitkidir. Denemekte fayda var..

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir