Takip Edin

Sağlık

Sağlıklı Yaşam Önerileri ve Sağlıklı Beslenme.

Yayınlanma tarihi

-

Sağlıklı yaşam Önerileri

4 HAFTADA  VÜCUDUMUZU DEĞİŞTİRİYORUZ!

Asitli gıdalar, aşırı baharatlı gıdalar, fastfood yemekleri ve hareketsiz yaşam sağlığımızın dengesini bozar.  Bu yazımızda sağlığımızı en çok etkileyen 4 önemli hataları nasıl düzelteceğimizi inceledik.  

1.Fastfood yemekleri

2.Hızlı yemek yeme alışkanlığı

3. Araba ve otobüse binmek

4.Asitli içecek

1.Fastfood yemekleri             —> Az yağlı yemekler 

-Fastfood ’un vücudumuza hiçbir yararı olmadığı ve yoğun yağ içerdiği için sağlık sorunlarımızın başında geldiğini biliyoruz ama görünce de aman diyip cipsleri ve sağlıksız gıdaları alıyoruz. Vücudumuzu değiştirmek için ilk önce fastfood ürünlerinden vazgeçiyoruz. Sadece bir ay dayanacak kadar güçlüyüz arkadaşlar. Yemeyeceğiz demiyoruz. Ödül günlerimizde taçlandıracağız ama 6 gün sağlıklı beslenme konusundan asla taviz vermeyeceğiz. İşimizin püf noktası bu ‘taviz vermemek’.

2.Hızlı yemek yeme alışkanlığı       —> Yavaş yemek yeme alışkanlığı 

Uzmanlarca belirlenmiş olan yavaş yemek yemek hem erken doymaya hemde daha sağlıklı olmanıza yol açıyor. Herşeyden alma isteğiniz bir miktar bastırılıyor. Zaten doydum düşüncesi beyninize yerleşiyor. Lokmalarınızı ölçülü alıp, kaşık ve çatallarınızı her lokmadan sonra tabağınıza bırakıp dinlenmeniz öneriliyor. Bu şekilde az yemek yeme alışkanlığı kazanıyorsun ve mideniz küçülmeye başlıyor.

3. Araba ve otobüse binmek          —> yürümek

1km yürümek 60 kalori yakmaya eş değer gözükür ve yürüme hızına göre kaloriniz değişmektedir. Günlük atmamız gereken adım 10.000 olmakla beraber Sağlıklı bir yaşam ve iyi uyku için gereklidir. Yürümek dışında da egzersiz yapabilirsiniz. Önemli olan günlük aktif olmak ve sağlıklı beslenmektir.

Sizlerde önerilerinizi gönderimizin altında bulunan yorum kısmında paylaşabilirsiniz, Ne kadar çok öneri o kadar güzel değişim.. Herşey değişimle başlar unutmayın..

Yemeğe tam acıkmadan oturmayın, doymadan kalkın diyen peygamber efendimizin s.a.v. buyurduğu gibi aslında doğru olanı budur. Sağlıklı yaşamak içinde hep fazla şeylerden kaçınmamız gerektiği söylenir. O yüzden herşeyin azını yapıyoruz. Masadan doymadan kalkıyoruz.

4.Asitli içecek                             —> Su ve yeşil çay (bitki çayları)

Asitli içeceklerin içindeki zararlı maddeleri hepimiz biliyoruz ve bağımlı derecesinde tüketiyoruz. Oysaki su ne kadar doğal ve sağlıklı değil mi? Hem vücudumuzun her ihtiyacını karşılıyor hemde daha az yemek yememizi sağlıyor. Yemeklerden önce bir bardak su tüketilmesi iştahınızın erken kapanmasına yol açıyor. 

Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku, egzersiz, spor ve beslenme alışkanlığı vaktinde olması gerekir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir