Takip Edin

Serbest Yazı

Bulaşık Makinasına Sıvı Deterjan Konulursa Ne Yapılmalı?

Yayınlanma tarihi

-

Denenmiş ve panikten dört köşe olmuş biri olarak hemen deneyimlerimi sizlerle paylaşıyorum.. öncelikli olarak bütün bulaşıkları gönül rahatlığıyla makinaya yerleştirdiniz ve makine deterjanını içerisine attınız. Yahu ne olacak deyip sıvı bulaşık deterjanınızdan da içerisine döküverdiniz ve kapağı kapattınız. Başlat düğmesine dokundunuz.. gelelim sonrasına..

Makinanın sesi değişti:

Bu aşamada makinanızın sesinin değişmesi kadar normal bir durum yok. bulaşık makinası içerisinde ki köpüğü hazmedemediği için boğuluyormuş gibi size sinyal verebilir. Bu sinyali alırsanız ne mutlu! Aksi halde mutfağınızı köpük kaplayabilir. Sinir krizi geçirebilirsiniz.  O yüzden makinanızın sesinin değiştiğini anladığınız an makinanızın düğmesini kapatıp içerisindeki köpüğü bir kap yardımıyla alıyorsunuz. Gelelim sonraki aşamaya..

Makinanızın içerisini boşaltın:

Gördüğünüz gibi makinanız ağzına kadar köpükle dolmuş. Elinize kabı aldınız bir yerden köpüğü boşaltıyorsunuz diğer bir yerden kardeşiniz varsa şanslısınız yahut eşiniz oda makinayı boşaltıyor!! Makine boşaldıktan sonra makinanız için önereceğimiz bir seçeneğimiz var.. bizzat denenmiş ve uygulanmış olduğu için gönül rahatlığıyla sizlerde uygulayabilirsiniz..

SİRKE!!!!

Evet evlerin olmazsa olmazı sirke.. boşalttığınız makinanızı köpükten arındırıp, su çıkan yerlerine sirkenizi ilave ediyorsunuz ve bir daha çalıştırmaya başlıyorsunuz.. makinanız yine boğuk bir ses çıkartacaktır bu çok normal.. içerisinde hala deterjan kaldığı için köpürecektir.. 5 – 10 dakika kadar çalıştırıp tekrar kapatın ve içerisindeki köpüğü alın.. bir yarım sonra tekrar çalıştırın ve bu defa da sirkeyi pervane gibi olan deliklere ilave edip çalıştırın. Bu çalıştırmada makinanızı kapatmayın! Bir süreden sonra normal düzeyinde çalışmaya başlayacaktır.. tabi makinanızı en iyi tanıyan sizsiniz. Bu denenmiş ve uygulanmış bir bilgi olduğu için kesinlikle denenmeyen başka bir ürünü makinanıza eklemeyin. Aksi halde makinanızdan olabilirsiniz. 

Önemli Not:

Eğer makine deterjanınız yoksa  kesinlikle sıvı deterjan dökmemelisiniz! Dediğimiz gibi makinanız bozulabilir ve bu durum size çok ağıra patlayabilir.. Bir çok yerde bu konu hakkında yazılar okudum ve uygun bir açıklamam bulamadım. Bu makalemizde hem yardımcı olmak hem de bulaşık deterjanının niye makineye eklenmemesi gerektiği hakkında bilgi vermek amaçlandı.. Bulaşık deterjanları sadece el ile yıkamak için uygundur. Makinanızdaki bulaşıkların daha iyi yıkanması  yahut daha çok temizlenmesi ile ilgili değil!

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir