Takip Edin

Serbest Yazı

Utanınca Yüzümüz neden kızarır ? | Şaşırtan gerçekler.

Yayınlanma tarihi

-

Bazı ilginç gerçeklerle kafayı patlatma zamanı! Artık hayat hakkında bu basit ama süper eğlenceli gerçekleri öğrenme vakti.

İnsanlar utandıklarında, heyecanlandıklarında, aşık olduklarında yüzleri kızarır ve bu son derece normal bir tepkidir. Ancak neden yüzümüz kızarıyor? Bunun arkasında yatan biyolojik sebepler nelerdir?

Yüz kızarıklığının kendisi aslında doğal ve iyidir ama bazen de rahatsızlık duyduğumuz durumlarda kızarırız. Pancar gibi.

Vücudumuz alarm verir kanımız başımıza toplanır ve kulaklarımız çınlar.

Ve 15 saniye içinde yüzümüz değişik biçimlerde kızarır. Kızarıklık terlememizle aynı psikolojik temellere dayanarak eş zamanlı gerçekleşir.

Bu soru Charles Darwin başta olmak üzere, sayısız bilim insanını, özellikle de psikolog ile davranış bilimcileri meraklandırmıştır. Darwin, yüz kızarması refleksini “tüm insan tepkileri arasındaki en garibi” olarak tanımlamıştır.

         Herkes zaman zaman utanıyor

Stresli olduğumuzda, suçluluk hissettiğimizde, kaygılandığımızda, heyecanlandığımızda ya da utandığımızda vücutta salgılanan adrenalin hormonu vücut ısısının artmasına neden olur.

Sempatik sinir sistemini uyararak derinin yüzeyine yakın kan damarlarını genişleterek kanı yüz bölgesine gönderir

Adrenalin salınımı kalp atışınızı ve nefes almanızı hızlandırır ve kaslardaki damarları genişletirken diğer birçok damarı daraltır.

Bu sayede, kaslarımıza genişleyen damarlardan daha fazla kan giderken, diğer organlara giden kan azaltılmış olur. Bu da, savaşma ya da kaçma sırasında kasların ihtiyacı olan ekstra besini sağlar.

Aşırı ısınmış kas kanı ısıtır ve  Kanın serinlemesi gerekir. Vücudumuzda yüksek basınca sahip ısınmış kanı yüz derisinin yüzeyine pompalar.

Utandığımız bir durumda kaçmak isteriz ama yapamayız.

Ne olursa olsun yüz kızarıklığının önemli bir işlevi var. Sosyal bir işlev kızarıklık çoğunlukla engellenemez bu yüzden sahicidir.

Çünkü beynin bu küçük bölümü orbitofrontal korteks denilen bölgeyi uyarır.   Bu oluşum bugün arkadaşlarımızla nadiren yüz yüze geldiğimiz zamanlarda bile yaşanır.

Örneğin özür içerikli bir mesaj yolladıktan sonra bile yüzü kızarmış bir ifade gönderebilirsiniz.

Bu yüzden endişe etmeden kızarın ve meraklı kalın 🙂 Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Yazımızı beğenmeyi ve instagram‘dan  bizi takip etmeyi unutmayın.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir