Takip Edin

Serbest Yazı

Cep Telefonları Bizi Nasıl Etkiliyor?

Yayınlanma tarihi

-

Dünya Genelinde Cep telefonu Kullananların sayısı 4.68 milyara ulaştı. Yani her 3 kişiden biri cep telefonu kullanıyor. Peki, bu popüler cihaz vücudumuzu ve beynimizi nasıl etkiliyor? Sizler için Araştırdık.

Eğer Şuan bu yazımızı okurken cep telefonunuza Tepeden Bakıyorsanız boyun açınız 6 yaşında bir çocuğun omzunuza oturmasına eşdeğerdir ki bu ortalama 5 saat telefonlarına bakan insanlar için oldukça ciddi bir durumdur.

Yapılan bir çalışmada akıllı telefon sahiplerinin birçoğunun telefonu, çevrimiçi bankacılık, tıbbi bilgiler( alnımda sivilce çıktı neden? Sağ kulağımda şiddetli bir ağrı var neden? Ne yapmalıyım?  gibi aramalar dahil ),iş aramak, mesajlaşmak, video izlemek için kullanıldığı gözlemlendi.

Bilgisayar ve Cep telefonu başında geçirilen zaman yüzünden Miyop ( uzağı görememe ) rahatsızlığı arttı.

Türkiye’de 1970 li yıllara bakacak olursak nüfusun %10 u miyoptu . Ama günümüzde nerdeyse %50 lere kadar yükseldi.

Günümüzde telefonu bir köşeye bırakmak oldukça zor oldu.

Mesela popüler bir oyun oynadığınızı düşünün her başarılı görevde ödüllendirilirsiniz ve yeni bir seviye açılır. Bu da beyinde “istek döngüsü “ üretir. Bunu bir “nikotin” alma isteği gibi düşünebilirsiniz.

Oyun şirketleri, kabaca şu şekilde çalışan bir “döngü” oluştururlar: oyuncu oyunu oynar; oyuncu hedefe ulaşır; oyuncuya yeni içerik verilir; bu da oyuncunun yeni içerikle oynamaya devam etmesini ve döngüye tekrar girmesini sağlar.

Beyinlerimiz sürekli Yenilik arayacak şekilde çalışıyor, bu yüzden telefonlarımızda ki uygulamalar sürekli yeni içerikler sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu da onları görmezden gelip bir kenara bırakmayı zorlaştırıyor.

Sonuç olarak, 18-23 yaş arasındaki genç insanların %93’ü akıllı telefonlarını sıkıntıdan kaçınmak, kitap okuma, etraflarındaki insanlarla iletişim kurmak için bir araç olarak kullanıyorlar. Bu da yeni bir terim olan “nomofobi” yani telefonsuz olma korkusu ya da endişesidir.

 

Akıllı telefonunuz Uykunuzu bölebilir. Ekran vücudunuzun saatini (sirkadyen ritmi) değiştiren, derin uykuda kalma süresini azaltan mavi bir ışık yayar. Beyniniz tıpkı vücudunuz gibi atıkları temizler, Bunun için 6 ila 8 saatlik düzenli uykuya ihtiyacınız vardır. Beyinlerimizi sağlıklı tutmak adına başucumuzda elektronik eşya bırakmamaya özen göstermeliyiz.

Akıllı telefonlarında gece okumak daha uykuya dalışı zorlaştırırken daha az melatonin üretimine sebep olur. Bu hormon uyku- uyanma sürelerinin düzenlenmesinden sorumlu bir hormondur.

 

Yatağa girmeden en geç 2-3 saat önce teknolojiden uzaklaşıp bunun yerine kitap okumak tavsiye ediliyor.

Akıllı telefonlar Bilgiye erişme kabiliyetimizi tamamen etkiliyor.

Tabii ki de Telefonlar tamamen kötü olamaz, İyi yönleri elbette vardır.

Ama bizi değiştirdiklerini İnkâr edecek kimse yoktur?

Siz bu Konuda ne düşünüyorsunuz?

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir