Takip Edin

Testler

Sadece 4 Soruluk IQ testine Hazırmısın ?

Yayınlanma tarihi

-

Uzman bir psikolog tarafından geliştirilen bu testin adı Bilişsel Yansıma Testi (CRT) olarak geçiyor. Bakalım kimler başarılı olacaklar?

 1. 1 İki Sincap, iki fındığı iki dakikada yiyiyor. 18 fındığı 6 dakikada kaç sincap yer?

  1. 6
  2. 7
  3. 8
  Doğru!
  Yanlış!

  6

  Çünkü bir Sincap, bir krakeri iki dakikada yiyebiliyor.

 2. 2 Bir gölün yüzeyinde zambak yaprağı var ve her gün bu yaprak, bir gün önceki haline göre iki kat daha fazla alan kaplayacak şekilde büyüyor. Yaprağın gölün bütün yüzeyini kaplaması 48 gün sürüyorsa, gölün yarısını kaç günde kaplar?

  1. 24
  2. 30
  3. 47
  Doğru!
  Yanlış!

  47

  Verdiğiniz cevaplar muhtemelen 47 ya da 24. Zambak yaprağının boyutu iki katına çıktığından, sezgisel olarak süreyi de yarıya indirmeniz mümkün. Ancak sezgilerinizi sorgulamanız gerektiğini söylemiştik. Bu aşamada asıl mesele her iki kat büyüme için harcanan sürede ve cevap soruda. Eğer bir günde iki kat büyüyorsa, gölün tamamını 48. günde kaplayan yaprak 1 gün önce yarı boyutunda olacaktır. Cevap 47

 3. 3 5 adet makine, 5 adet alet üretmek için 5 dakika harcıyorsa, 100 adet makineyle 100 adet alet üretmek ne kadar sürer?

  1. 4
  2. 5
  3. 7
  Doğru!
  Yanlış!

  5 dakika

  100 makine, 100 aleti gene 5 dakikada üretir. İçgüdüsel olarak 100 dakika cevabını yapıştıranlardan mısınız? Soruda verilenlere göre 1 makinenin bir aleti gene 5 dakikada ürettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle makine sayısı ve üretilen alet sayısı aynı olduğu bütün durumlarda üretim, yalnızca 5 dakika sürecektir.

 4. 4 Bir bardak ve bir topun toplam fiyatı 1.10 $ dir. bardak toptan 1$ daha pahalıdır. O halde topun fiyatı nedir?

  1. 3 Sent
  2. 4 Sent
  3. 5 Sent
  Doğru!
  Yanlış!

  5 Sent

  Topun fiyatı 5 senttir. Böylece bardak da 1.05 dolar olur. Basit bir çıkarma işlemiyle 1 $'lik farkı bu fiyatlarla yakalayabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda 10 sent cevabını verenlerin 5 sent cevabını verenlerden önemli ölçüde fazla oldukları tespit edildi.

Sadece 4 Soruluk IQ testine Hazırmısın ?

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  80-89

  Puanın
  Doğru!

  Verdiğin cevaplara göre IQ testinden geçemedin. Soruları biraz daha dikkatli cevaplarsan bu testte başarılı olabilirsin. Tüm dikkatini sorulara verip testi tekrar çözmeni öneririz.

  Sonuçları Paylaş
 3. Test Sonuçları

  110-119

  Puanın
  Doğru!

  Verdiğin cevaplara göre IQ testinde orta seviyedesin. Sorulara biraz acele cevap verdiğini düşünüyoruz. Derin derin nefes alıp soruları tekrar çözebilirsin.

  Sonuçları Paylaş
 4. Test Sonuçları

  Tebrikler

  Puanın
  Doğru!

  Verdiğin cevaplara göre IQ testinde başarılısın. Sınırları zorladığını farkettik. Tebrik ederiz

  Sonuçları Paylaş

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir