Takip Edin

Yemek

Bugün ne pişirsem? | İftar menüleri 7

Yayınlanma tarihi

-

Hoş geldin ya şehri Ramazan! En güzel aylardan birine girdik ve beklenen kutsal ramazanın yedinci gününde sahurumuzu yaptık, Allah 23 gün sonunda bizi hayırlı bir şekilde ramazan bayramına kavuştursun ve oruçlarımızı kaybettirmeden tutmayı nasip etsin. 30 günlük iftar menüsünün yedinci günü için kolları sıvadık. Sizlere birbirinden güzel yemeklerle fikir oluşturmak istedik. 30 günlük iftar menüleri neler?

30 günlük iftar menüleri nelerdir?

Aşağıda görmüş olduğunuz menü yedinci gününün menüsü olup 23 gün boyunca her gün tekrar edilecektir. Hem formunuzu koruyacak hem de sağlıklı bir şekilde oruç tutmanızı sağlayacak menüleri sizler için belirliyoruz. Sizler için öneriyoruz ve aynı menüleri haybeye ekibi olarak bizlerde yapıyoruz. Ramazan birlik ve beraberlik demektir. Ayrı evlerde olduğumuz, iftar menülerimizin bir olması gerçeğini değiştirmiyor. Farklı evlerde aynı iftar menüleriyle buluşuyoruz. 30 günlük iftar menüsü hazırlarken istediğimiz şey tamda buydu. Ve çok şükür gerçekleştirme fırsatımız oldu, iftar menülerimiz sizlere fikir oluşturursa yorumlarda belirtmeniz yeterli. 30 günlük iftar menüleri nelerdir sorusunun cevabı sizlerle hadi başlayalım..

7. Gününün İftar Menüsü

En sevilen kızartma çeşitlerinden olan karnabahar kızartmasını farklı şekilde kızarttık, bu şekliyle oldukça lezzetli olduğu için diğer türlüsünü deneyemiyoruz bile! Karnabahar kızartmasını iftarda menünüze ekleyebilirsiniz. Tarifine bakmak için linke tıklamanız yeterli!

Lezzetine laf söyletmeyen bol zeytinyağlı bir yaprak sarmasına sanırım kimse hayır diyemez. Bizde öyle düşünmüştük. İftar için oldukça uygun olan yaprak sarmayı afiyetle tüketebilirsiniz. Tarifine bakmak için linke tıklamanız yeterli!

  • Cacık

Karnabaharı batırıp yiyeceğiniz, yaprak sosunun üzerin, süsleyeceğiniz bir kurtarıcı olan cacık, bağırsaklarınızın çalışmasına da yardımcı olacaktır. Cacık için:

5 yemek kaşığı yoğurt, göz kararı su ile karıştırılır. İçerisine salatalık rendelenir ve karıştırılmaya devam edilir. Çok cıvık bir kıvam olmayacak. İçerisine tuz atıp bir kez daha karıştırıyorsunuz. Üzerine nane kızdırıp dökebilirsiniz. Herkese afiyet olsun!

Revani olmadan olmaz diyenleri görür gibiyim. Yemeklerden sonra güzel demli bir çayın yanında yenilen revaniyi menünüze ekleyebilirsiniz. Tam kıvamında revani tarifimiz için linke tıklamanız yeterli!

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir