Takip Edin

Diyet

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır

Yayınlanma tarihi

-

Yüksek protein kaynağı olan fıstık ezmesi, kalori açısından oldukça yüksek bir kalori miktarına sahip olduğu için genel olarak aşırı tüketilmemektedir. Aşırı tüketilmemesinin bir diğer sebebi de alerjiye yol açmasıdır. Çünkü içerisindeki yağ oranı oldukça yüksektir. Tüm bunların yanında günde bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi yenmesi kişi için oldukça faydalıdır. Hem hücreleri baştan yaratır hem kansere karşı bir kalkan oluşturduğu söylenir durur.

Günlük dozunu aşmadığınız sürece sizin kilo vermeniz için elinden geleni yapar.. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 190 kaloriye denk gelir.. sağlıklı kahvaltılarınızı fıstık ezmesiyle taçlandırabilirsiniz.. özellikle yulafın üzerine çok çok güzel yakışan başka bir lezzet daha yok.. günlük yaklaşık en az 17-18 gram lif tüketilmesi gerekiyorken sadece 8 gramı fıstık ezmesinden karşılanabilir.

Dikkat edilecek hususların başında kilo alımına yardımcı olduğu geldiği için, kullanımlar tatlı kaşığı yahut yemek kaşığı ile belirlenip alınmalıdır. Evde kendinizin yaptığı fıstık ezmesi oldukça sağlıklıdır ve yararlı yağlardan oluşur.. ek olarak katkı maddesi içermeyeceği için vücudunuz için sağlıklı yağ takviyesini de fıstık ezmesinden alabilirsiniz.. fıstık ezmesi için genellikle tuzsuz fıstık alınır ve kullanılır. Büyük bir sabırla fıstık ezmesi oluşturulur.

Dışarıdan mı alınmalı yoksa evde mi yapılmalı diye soracak olursanız zaten cevabını biliyorsunuz.. her şeyin doğalı kendi elinizden ortaya çıkacak olan şeydir.. Hadi bakalım fıstık ezmesi yolculuğuna başlayalım..


Fıstık Ezmesi İçin Malzemeler :

  • 500gr tuzsuz fıstık 
  • 1 yemek kaşığı bal 
  • Motoru güçlü bir robot ( bolca sabır 🙂 )

Fıstık Ezmesinin Hazırlanışı:

En güzel kısma geldik. Ellerimizi güzelce yıkayıp başlıyoruz yer fıstığımızın kabuklarını soymaya.. kabuklarını soyduğumuz yer fıstıklarını robota ekleyip yaklaşık 5-6 dakika güzelce çektiriyoruz. Zaten yavaş yavaş kremsi bir kıvam alıyor.

DİKKAT! Robotunuzu sürekli çalıştırmayın! Ara vermeden 5 dakika boyunca çalışırsa robotsuz kalabilirsiniz! 40 saniyede bir dinlendirin robotunuzun motor gücüne göre siz ayarlayabilirsiniz.. 5 dakika sonra kıvama gelen fıstığımızı şöyle bir sıyırıp içerisine 1 yemek kaşığı bal ilave ediyoruz.  Daha tatlı olsun derseniz 2 yemek kaşığı da ekleyebilirsiniz.. bize bir yemek kaşığı oldukça ideal geldi.. balımızı ekledikten sonra bir daha karıştırıp kavanozumuza alıyoruz ve ölçülü bir şekilde tüketiyoruz.. herkese afiyet olsun!

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir