Takip Edin

Yemek

Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

Yayınlanma tarihi

-

Daha önceki gönderilerimizde karnabaharın yemeğini sizlerle karşılaştırmıştık. Şimdi ise onu haşladık ve bir güzel kızarttık. Peki siz kızartmasını nasıl yapıyorsunuz? Biz mısır ununa bulayıp karnabaharı kızartıyoruz. Tabi olmazsa olmazımız neydi? Sarımsaklı yoğurt!! Yanına da sarımsaklı yoğurt ekleyip bandıra bandıra yiyoruz! Nasıl güzel nasıl lezzetli anlatamıyorum.. bence deneyip kendi gözlerinizle görmeniz görüp, tatmanız lazım. Özellikle karnabaharın bir çok faydası var zaten biliyorsunuz.

Karnabahar , Detoks için birer bir mesela. Ya da bağırsakları müthiş çalıştırması hususunda. Oradan bakınca küçük gibi geliyor ama sindirimi kolaylaştırması bulunmaz bir nimet biliyorsunuz. İçerisinde bulunan vitaminler kanseri engelleyici yönde olduğu biliniyor. Tabi bununla da sınırlı kalmıyor, beyin için önemli bir gelişim kaynağı kendisi. Zaten her sebzenin vücuda sağladığı yararlar neredeyse aynı, dozunda tükettiğimiz taktirde! Kesinlikle aşırıya kaçmamak gerekiyor. Gerek böbrek taşı gerek iltihaplanmalar gibi bir çok yan etkisi de mevcut. Söylediğimiz gibi dikkatli ve dozunda tüketin! Hadi karnabahar kızartmasına geçelim.. bakalım lezzetli bir kızartma nasıl yapılıyormuş!


Karnabahar Kızartması İçin Malzemeler:
  • 1 adet orta boy karnabahar
  • 2 yumurta
  • 2 yemek kaşığı un 
  • 1 su bardağı süt
  • Mısır unu
  • Tuz 
  • Haşlamak için su
  • Kızartmak için zeytinyağı 

Karnabahar Kızartması Hazırlanışı:

Öncelikle karnabaharları yiyeceğiniz şekilde ayırıp bir tencereye alıyorsunuz. Üzerine 1 litre kadar sıcak su ekliyorsunuz. Ve kaynamaya bırakıyorsunuz. Burada önemli olan kısım karnabaharları çok fazla haşlamamak, çok haşladığınız zaman kızartırken hemen dağılabiliyor.

Haşladığınız karnabaharları süzüp bir kaba alıyoruz ve başlıyoruz kızartmamızı yapmaya. Kızartacağımız tenceremize yağımızı döküp kızdırıyoruz. Ve karnabaharlarımızı hazırladığımız sosa batırıyoruz. Sosumuza 2 yumurta, 1 su bardağı süt, iki yemek kaşığı un ve tuz ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Hazırladığınız sosa batırdığınız karnabaharları daha sonra mısır ununa bulayıp kızartma tenceremize ekliyoruz. Ve başlıyoruz kızartmaya. Teker  teker aynı işlemi uyguluyoruz ta ki bitene kadar. Mısır unlu karnabahar kızartmasını daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin, tadı damaklardan gitmiyor ve çok çok seviliyor. Bizden söylemesi!! Eğer kızartmasını sevmiyorsanız mutlaka karnabahar yemeğini denemelisiniz. Oldukça popüler ve lezzetli bir tariftir. Herkese afiyet olsun 🙂

Karnabahar Kızartma

Karnabahar Kızartması

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir