Takip Edin

Yemek

Kedi Dili Pasta ​Tarifi

Yayınlanma tarihi

-

İsmi şahane duruyor dimi? Ama korkmayın kedi dili kullanmıyoruz. Böyle bir şeye izin verir miyiz asla! Hayvanlar bizim canımız canımız.. Çok tatlı bir tarifle karşınıza geldik hem de çok kolay. Marketten kedi dili alıp muhallebi yapıyorsunuz. Bu kadar kolay bir tarifi keşfetmişsinizdir ama biz yine de deneyip sizlerle paylaşmak istedik. Bence çok iyi ettik. Kedi dili pastamızı yapar yapmaz ekipteki diğer arkadaşlar midelerine hüpletti! Sonra sen niye kilo almıyorsun!? Canım haybeye ekibi buna izin verir mi?

Allah herkese böyle ekip versin, hem yapıyoruz hem de kilo yok! Yiyenler için de sporlar mevcut biliyorsunuz. 1 saatlik pilatesle hoop eski formunuza kavuşuyorsunuz! Deneyin bence hemen farkı göreceksiniz yalnız şekeri bıraktığınız takdirde, bu önemli bir hususmuş! Ne yapıp ne edip yiyip yiyip kilo vermemiz lazım diyip kedi dili ile olan çabuk pastamıza bir dönüş yapalım.. kilo konusunda hassas olduğum için konuşunca susamıyorum 🙂 ne yapayım kilo sevmiyorum!! Rahatsız ediyor aldığım her gram! Tamam tamam hadi kedi dili tarifinin nasıl yapıldığına geçelim.. hemen aşağıya gelin hemen..


Kedi Dili Pasta İçin Malzemeler:
  • 1 buçuk paket kedidili

Kedi Dili Pastanın Muhallebisi İçin:
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker ( yarım su bardağı da kullanabilirsiniz, şekerli seviyorsanız kullanmayın)
  • 3 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket vanilya
  • Meyve ( üzeri için)

Kedi Dili Pastanın Hazırlanışı:

Çok kolay hazırlanıyor demiştim ya size, yapılışını görünce bana hak vereceksiniz. Çok çok iyi biliyorum. Ben keşfettiğimde böyle kolay ve tatlı bir tarif kurtarıcı olarak görev yapmalı deyip hemen harekete geçtim. Ve sizlere güzel bir sunum hazırladım. Öncelikle muhallebisini yapalım.. her zamanki gibi tereyağı ve vanilyayı sona ekliyoruz. Diğer malzemelerimizi tenceremize alıp güzelce karıştırıyoruz. Fokur fokur olunca yani kıvama gelince altını kapatıp tereyağı ve vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz. Ve soğumaya bırakıyoruz. Kedi dillerimizi süt ile ıslatıyoruz. Ve kelepçeli kalıbımıza dizmeye başlıyoruz. Alt bitince soğuyan muhallebinin bir kısmını üzerine döküyoruz. Ben muzda eklemiştim isteğe bağlı ekleyebilirsiniz. Daha sonra muhallebinin üzerine de ıslattığımız kedi dillerini koyup üzerine tekrar muhallebi ekliyoruz ve en az 5-6 saat dolapta bekletiyoruz. Herkese afiyet olsun..

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir