Takip Edin

Yemek

Kurutulmuş Yeşil Fasulye Yemeği | Pratik Tarifler

Yayınlanma tarihi

-

 Mis gibi yaz kokulu yeşil fasulye yemeğini bilmeyeniniz yoktur değil mi? Tadıyla, kokusuyla bile biz mest edebiliyor. Özellikle de bizler yazın hazırladığımız fasulyeleri pişirirken bile gerçekten müthiş hissediyoruz. Yemek yerken kendimizden geçip gülüştüğümüz masada, neden yeşil fasulyenin kurutulmuş halini yapmıyoruz diye ve hemen annemi aradım bir miktar kurutulmuş yeşil fasulye aldım ve başladık maceramıza.. Biz tat olarak çok sevdik bu yemeği zaten kurusu ayrı tazesi ayrı lezzetli iki türlüde haybeye ekibinin gönlünde taht kurdu sizde durumlar nasıl? Sizde de fasulye hayranlığı var mı? Bizde oldukça fazla 🙂 Napalım geçelim mi tarife.. hadi gelin kurutulmuş yeşil fasulyemizle ilgilenelim nasıl yapılıyor ve nasıl bu kadar lezzetiyle mest ediyor biraz istişare edelim ..


Kurutulmuş  Yeşil Fasulye Yemeği Malzemeleri:
  • Bir miktar kurutulmuş fasulye 
  • 1 tane soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 4 tane domates rendelemesi
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • Bir miktar su

Kurutulmuş Yeşil Fasulye Yemeği Hazırlanışı:

Başlayalım mı lezzet harikası yemeğimize hadi bakalım eller bıçağa gitsin ve ilk iş soğanlarımızı doğramakla başlıyoruz. Neyse soğanları doğrayın ve kalsın. Düdüklü tenceremize yumuşamaları için kurutulmuş fasulyelerimizi bir miktar su ekleyip hafif yumuşayana kadar haşlıyoruz. Soğanlara geçelim artık. Doğradığımız soğanları ayrı bir tencerede bir miktar zeytin yağı  ekliyoruz ve kavurmaya başlıyoruz bu sırada sarımsağımızı da ekliyoruz. Bir süre kavrulduktan sonra domates rendemizi ekliyoruz ve yine kavurmaya başlıyoruz. Ve daha sonra sırayla salçamızı ekleyip kavuruyoruz.

Haşlanan fasulyelerimizi de tenceremize ekleyip kavrulması için kapağı kapatıyoruz. Kokusu etrafa dağıldıkça sizde bu evrede bir miktar kendinizden geçebilirsiniz. Biz başında nöbet tutmuştuk çünkü fasulye sevdası tamda böyle bir şey.. Sevmeyen anlar mı halimizden a dostlar.. ee fasulyeler ne alemde kapağını açıp güzelce karıştırıp bir miktar su ekliyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Bir 15 dakika sonra pişmiş olur zaten siz yine kontrol edersiniz.

Eğer yazı özlediyseniz ve buram buram fasulye istediyse canınız bu tam da sizlik bir tarif.. Denenmemiş hiçbir tarifi sizlerle paylaşmadığımız gibi tadını sevmediğimiz tariflere de sitemizde çok yer vermiyoruz. Bence bu size değer 🙂 herkese afiyet olsun..

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir