Takip Edin

Yemek

Limonata Tarifi

Yayınlanma tarihi

-

Herkesin severek tükettiği bir içecek kendisi! Yaz sıcağını üzerinizden atmak için tükettiğiniz, bazen naneli bazen de sade olan her iki şekilde de bizim için her zaman tek tercih içecek olan limonata için kolları sıvadık ve sizler için hem buzluğa portakal koyduk hem de limonata yapımını anlattık. Buzluğa portakallar nasıl konulabilir? Limonata nasıl yapılır?

Buzluğa portakallar nasıl konulabilir?

İsteyen kabuklu isteyen ya da kabuksuz tercih edebiliyorken bizim tercihimizde kabuksuzdan yana, kabuklu portakallar daha keskin bir tat bırakıyorken kabuklarını soyunca sanki daha çok tadı yerinde olabilir. O yüzden kolları sıvadık ve başladık portakallarımızı soymaya. Şimdilik 3 tane portakalımızı 3 ayrı poşete sarmaladık ve buzdolabına attık. Yazın içinde küçücük bir tarif bırakıyoruz aşağıya.. limonata nasıl yapılır sorusunun cevabı..

Limonata Nasıl yapılır?

Yaz günlerinin olmazsa olmazı olan limonatayı herkes yapıyor fakat bir de bizden denemenizi istedik. Özellikle de yaza bu kadar yaklaşmışken! Hadi limonata tarifine..

Limonata için malzemeler:

  • 1 tane donmuş portakal
  • 1 tane donmuş limon
  • Yarım su bardağından iki parmak fazla şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • Yaklaşık 3 litre su

Limonatanın hazırlanışı:

Öncelikli olarak meyvelerimizin kabuğunu soyup o şekilde dondurmanız tavsiye edilir. Eğer acı bir tat istemiyorsanız mutlaka kabuklarını soyun.

Buzlukta donmuş olan meyvelerimizi çıkartıyoruz. 8 dakika kadar bekleyip robotumuza alıyoruz.

Çok salmadıysa 10 dakika bekleyebilirsiniz. Meyvelerimizi robota alıyoruz. ( keserek) üzerine şekerimizi ilave ediyoruz. Robotumuzu çektiriyoruz.

Daha sonra suyumuza robottaki meyvelerimizi ve şekerimizi ekliyoruz. İçerisine limon tuzunu ekleyip 5-6 dakika bekliyoruz.

Servis etmeden önce süzüp afiyetle içiyoruz. Herkese afiyet olsun…

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir