Takip Edin

Yemek

Tepsi Pastası Tarifi

Yayınlanma tarihi

-

Görselliği mükemmel, yapımı kolay bir tarifle yine baş başayız. Gören herkes şöyle bir iç çekiyor.  Ve tadına bayılıp hemen deniyor. Oooo nasıl yani diyorsunuz. Hep abartıyorsunuz diyorsunuz ama gerçekler bizden yana ne yapalım!! Pasta pasta olalı böyle bir kolaylık görmemiştir. Özellikle de bisküvi ile.. düşünün ki görselde gördüğünüz pasta sadece kakaolu bisküvi ile yapıldı. İnanamadığınızı biliyorum, böylesine muhteşem bir şey sadece kakaolu bisküvinin eseri işte! Hep bisküvi reyonlarına bakarken burun kıvırıp almadığım bisküvi böyle bir görsel şölen sunmamı sağladı.

Akşam gezmelerinin, kahve yanı tatlılarının yada ikindi çaylarının yanına şahane gidecek diye düşünüyorum. Kendisi düşündürtüyor zaten. Görselliğine bakıp aşık olduğunuzu görüyorum, kalem ve kağıt alıp hemen yazabilirsiniz. Çok işinize yarayacak sizi hiç yalnız bırakmayacak. Bizden tam not aldı diye gönül rahatlığıyla yazabiliyorum. Biliyorsunuz denemediğimiz tarifleri asla önermiyoruz. Geçelim mi  tarife? Yavaştan geçelim. Tepsi pastamızı güzelce inceleyelim.. hadi gelin hadi..


Tepsi Pastası İçin Malzemeler:

  • 3 paket kakaolu bisküvi 
  • 2 paket çikolatalı puding
  • 2 poşet kremşanti
  • Süt 

Tepsi Pastanın Hazırlanışı:

Hazır mısınız muhteşem bir tarife.. aslında herkes biliyor da biz farklı olarak sadece kakaolusunu yapıyoruz. O da görselliğine görsellik katıyor! Başlayalım bakalım. Öncelikle sütümüzü tenceremize alıyoruz. Süt miktarı puding poşetlerinde yazıyor ama biz poşette 3,5 yazıyorsa 2,5 su bardağı katıyoruz. Yani toplamda 5 su bardağı süt ekleyip pudingleri boşaltıp kaynamasını bekliyoruz. Diğer yandan ise bisküvileri tepsimize diziyoruz. Kaynayan pudingden bisküvilerin üzerine ekliyoruz ve böyle böyle puding bitene kadar bu işlemi uygulayıp soğumaya bırakıyoruz. 

Soğuyan pudingi alıp krem şantisini hazırlıyoruz. 2 poşet krem şanti için 2 su bardağı süt ile hazırlıyoruz. Mikser yardımıyla çırpıyoruz. Daha kolay oluyor ve hemen şekilleniyor. Hazır olan krem şantiyi soğuyan pudinge ekliyoruz. Güzelce üzerini düzeltiyoruz. Ve en son olarak bisküvileri robottan geçirip kremşantinin üzerine serpiyoruz. Üzeri düz bir tabaka şeklini alıyor. Gerçekten çok lezzetli oluyor görselliğine diyecek söz yok. Zaten görüyorsunuz..  Deneyen herkesi yoruma bekliyoruz. Şimdiden herkese afiyet olsun!! 

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir