Takip Edin

Yemek

Yeni Nesil Lokma | Çikolata Dolgulu Lokma Tarifi

Yayınlanma tarihi

-

Öncelikle  aklınıza gelen o top şeklinde olan, dışı sert içi bol şerbetli  bir tatlı ” çıtır çıtır lokma ” oluyor kendisi. Bayramlarda, düğünlerde, ölümlerde ve birçok sebepten yapılabiliyor. Benim lokmayla tanışmam da İzmir’de olmuştur. Takip edenler bilir sahlep’le geçmişimde oradan gelmişti.. Şöyle ki Alsancak’ da yürürken bir arabanın içinde lokma yapıldığını gördüm ve uzun kuyruklar vardı. Yemek isteyen herkes sıraya girip alıyordu üstelik ÜCRETSİZ bir şekilde. Görünce insan şaşırmadan edemiyor, nasıl ücretsiz lokma dağıtılır düşünsenize bizler 12 tl verip alıyoruz. Oradaki insanlar hayır için yapıp dağıtıyorlar.. Her neyse sıraya geçelim dedik lokmamızı aldık sahile doğru ilerledik. Bir sabah uyanıyorsunuz lokmayla karşılaşacağınızdan habersiz ve günü lokmayı tanıyarak bitiriyorsunuz.. Canım İzmir’im insanından, havasından lokmasına kadar harika!!

Aslında lokma’nın bizdeki yeri Osmanlı zamanlarına kadar dayanıyormuş. Biliyorsunuz eskiler hep çok anlamlı isimler kullandığı için, küçük ve top şeklindeki bu hamur adına bir parça anlamında olan lokma ismini vermişler. Çok ince değil mi? Tabi lokma Osmanlıya dayanır’da ticareti patlamaz mı hiç, patladı bile.. Son zamanlarda çikolatalısından çileğine kadar bir çok çeşidiyle dükkanlarda yerlerini aldı.. hatta lokma sevdası öyle bir hal aldı ki, lokmacıların etrafı kuyruktan geçilmez olmuştu. Yani ticaretini yapanlarda haklı Osmanlı geleneğini kim devam ettirmek istemez? Yani tamam o zamanlar sadesi meşhurmuş ama bu lokma da bizim çağın patlayan efsanelerinden oluverdi..Geleneksel Tatlardan vazgeçemeyenler bu “lokma”yı tercih ediyor.Son 1 yıldır Yeni nesil Lokmacılar ,Gençlerin gözdesi. Yeni Nesil lokma ya şerbet dökülmüyor , onun yerine hamurun içerisinde krema , çikolata yada farklı dolgular yapıp çeşitli süslemeler yapılarak Servis Ediliyor.Gel gelelim meşhur “Yeni nesil lokmamızın “tarifine.. Canla başla anlattık bir tarif sunmazsak olur mu? Tabikide olmaz.. Hadi bakalım tarifimize geçelim..


Yeni Nesil Lokma tarifi 
Hamur Malzemeleri:
 • 3 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı silme tuz
 • 2 Yemek Kaşığı toz  maya
 • 2 su bardağı süt (ılık olmalı)

Yeni Nesil Lokma Tarifi

Çikolatalı Krema Malzemeleri :

 • (1/2) Yarım su bardağı şeker
 • 2 su bardağı süt
 • 1 Yemek Kaşığı Kakao
 • 1 Yemek Kaşığı Nişasta
 • 2 Yemek Kaşığı Un
 •  80 gram ( Yaklaşık 1/3 Su bardağı ) Çikolata

 

Yeni Nesil Lokma Tarifi

Üzeri İçin :

 • Sütlü Çikolata
 • Beyaz Çikolata

 

Kızartma İşlemi için : Sıvı Yağ


Yeni Nesil Lokma Tarifinin yapılışı:

İlk olarak Lokmamızın Hamurunu Yapmaya başlıyoruz. Ilık süt,maya ve Şekeri Kilitli bir poşetin içine koyup güzelce karıştırıyoruz.Mayanın özdeşleşmesi için 5 dakika bekletiyoruz, Sonrasında “un ve tuzumuzu” Ekleyip Poşetimizin kilitlerini kapatıyoruz.Hamuru Poşetin üzerinden güzelce ellerimiz kirlenmeden yoğuruyoruz.Yoğurma işlemi bittikten sonra ise Hamurumuzu 50 dk Mayalanması için bekletiyoruz.

Bu sırada Çikolatalı Kremayı Hazırlayalım;  “Un ,Süt,Şeker,Nişasta ve Kakao”yu Bir tencereye alıp karıştırın.Koyulaşana kadar sürekli karıştırıp pişiriyoruz.Kaynayan kremamızın içine Çikolatalarımızı da ekleyip güzelce karıştırdıktan sonra Ocağın Altını kapatıyoruz.   Daha sonra Ayrı bir Kaba Alıp (Daha erken soğuması için) üzerini streçleyip (kurumasını ve kabuklanmasını önlemek için streçliyoruz) , Soğumaya bırakıyoruz.

 

Mayalanan Hamurumuzun havasını alıyoruz, daha sonrasında ise poşetin bir köşesinde toparlıyoruz.Poşetin ucunu küçük bir şekilde keserek bir delik açıyoruz.

 

Şimdi Sıra Kızartma İşleminde, Tencerenin içine Bolca sıvı yağ döktükten sonra ocağın altını orta ateşte açıyoruz ve ısınmasını bekliyoruz.Yağımız ısındıktan sonra Ocağı kısık Ateşe alıyoruz, Poşetimizi Yavaşça sıkmaya başlıyoruz lokmalarımızı  dikkatlice keserek (Top Olacak şekilde kesiyoruz )  yağın içerisine doğru atıyoruz.

Lokmalarımızı Pişirirken Her yanının Eşit şekilde pişmesi için Karıştırıyoruz.Eşit şekilde pişip Renk değiştiren Lokmaları “Kevgir” yardımıyla alıp Yağını süzdükten sonra uygun bir Kabın içerisine alıyoruz.

Önceden Hazırlamış Olduğumuz Kremayı , Krema sıkma torbasının içine aktardıktan sonra kremaları lokmaların içerisine bolca sıkıyoruz.Çikolatalı krema ile doldurduğumuz lokmaları servis tabağına alıyoruz.

Üzeri için Kullanacağımız çikolataları “Benmari” usulü ile eritiyoruz.

Lokmaların Yarısının üzerini erittiğimiz sütlü çikolata ile, diğer yarısının üstünü ise beyaz çikolata ile kaplıyoruz.

Sonrasında İse dilediğiniz Gibi Süsleyebilirsiniz. Yeni nesil Lokma Hazır, Şimdiden Afiyet Olsun.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir